ABD merkezli hak örgütü İnsan Hakları İzleme Örgütü (HRW), Karayip ülkesi Haiti'ye ilişkin 98 sayfalık bir rapor hazırladı.

Raporda, çetelerin cinayet, kaçırma ve cinsel istismar dahil birçok olaya karıştığı, ancak devlet müdahalesinin yok denecek kadar az veya hiç olmadığı belirtildi.

Dünya genelinde İsrail'in saldırıları protesto edilmeye devam ediyor Dünya genelinde İsrail'in saldırıları protesto edilmeye devam ediyor

Buna karşın bazı Haitililerin, 'adaleti kendilerinin sağlamaya çalıştığını' aktaran HRW, halkın Bwa Kale hareketi denilen ‘bir çeşit adalete’ yöneldiğini ve bu sebeple 200’den fazla ‘şüphelinin’ öldürüldüğünü belirtti.

'HALKIN NEREDEYSE YARISI AKUT GIDA GÜVENSİZLİĞİ YAŞIYOR'

DHA'nın haberine göre, HRW’nin raporunda “Haiti'de devlet neredeyse yok, cezasızlık hüküm sürüyor ve nüfusun neredeyse yarısı akut bir şekilde gıda güvensizliği yaşıyor” ifadelerine yer verildi.

Uluslararası örgütleri ve devletleri acilen göreve çağıran HRW, “BM genel sekreteri, Haiti başbakanının talebi üzerine, güvenliğin yeniden sağlanmasına yardımcı olmak için Haiti'ye uzlaşmaya dayalı bir uluslararası gücün konuşlandırılması için önümüzdeki günlerde BM Güvenlik Konseyi'ne seçenekler sunacak.

Kenya, çok uluslu bir gücün liderliğini üstlenmeyi ve bu güç için 1000 polis memuru sağlamayı teklif etti” dedi.

Başkent ve civarında 150 suç grubu bulunuyor

BM, Haiti'deki suç gruplarının 2023'in ilk yarısında 2 binden fazla kişiyi öldürdüğünü, binden fazla kişiyi kaçırdığını, halkı terörize etmek için cinsel istismarın kullandığını açıklamıştı. HRW sw 11'i çocuk ve 12'si kadın olmak üzere 67 kişinin öldürüldüğünü, çoğu birden fazla failin olduğu toplu cinsel saldırı olan 20'den fazla cinsel saldırı vakası belgeledi.

Şiddete ve devletin eylemsizliğine karşı bazı Haitililerin adaleti kendilerinin sağlamaya çalıştığının altını çizen HRW, “Haitililer, nisan ayı sonlarında ivme kazanan ve haziran ayı itibariyle ülke genelinde 200'den fazla şüpheliyi öldüren Bwa Kale hareketini oluşturarak ‘bir çeşit adalete’ başvurdu” ifadelerini kullandı.

Raporda ayrıca Port-au-Prince'de ve bölgesinde yaklaşık 150 suç grubunun faaliyet gösterdiği ve bunların çoğunun iki ana suç koalisyonunun altında bulunduğu vurgulandı.