Yedioth Ahronoth'un haberine göre Hamas, Mervan Barguti, Ahmed Saadat ve Abdullah Barguti'nin herhangi bir yeni anlaşmada serbest bırakılmasında ısrar ediyor.

El Fetih Merkez Komitesi üyesi olan 64 yaşındaki Barguti, Filistin kamuoyu yoklamalarına göre Ramallah merkezli Filistin Yönetimi'nin (FY) başkanlığı için en favori isim.

İsrail tarafından 2002 yılında tutuklanmış ve beş kez müebbet hapis cezasına çarptırıldı.

Gazze'de açlıktan öldüler: Bu çocukların katili İslam dünyası Gazze'de açlıktan öldüler: Bu çocukların katili İslam dünyası

Gazeteye göre Barguti "Filistin Yönetimi'nin çehresini değiştirebilir". Hapiste olmasına rağmen Barguti güçlü bir desteğe sahip ve işgal altındaki Batı Şeria'da sahadaki olayları etkileyebiliyor.

Filistin Halk Kurtuluş Cephesi (FHKC) Genel Sekreteri Saadat, 2001 yılında İsrail Turizm Bakanı Rehavam Ze'evi'nin öldürülmesiyle bağlantılı olarak 2008 yılında tutuklanmış ve 30 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Abdullah Barguti Hamas'ın üst düzey liderlerinden biri ve İsraillilere yönelik saldırı iddiaları nedeniyle çok sayıda müebbet hapis cezasıyla hapiste.

İsrail, 2011 yılında Hamas ile yapılan ve 1000'den fazla Filistinli tutukluya karşılık İsrailli asker Gilad Şalit'in serbest bırakıldığı bir önceki esir takası anlaşmasına bu üç lideri dahil etmeyi reddetmişti.

İsrail hükümetinden raporla ilgili hemen bir yorum gelmedi.

Hamas'ın siyasi lideri İsmail Haniye, Mısır'ın Filistinli grup ile İsrail arasında yeni bir rehine takası anlaşmasına aracılık etme çabalarının ortasında Çarşamba günü Kahire'ye geldi.

Ancak El Kassam Tugayları sözcüsü Ebu Ubeyde dün yaptığı açıklamada, hareketin İsrail'in kuşatma altındaki Gazze Şeridi'ne yönelik savaşını durdurmadan herhangi bir esir takası görüşmesine girmeyi reddettiğini söyledi.

24-30 Kasım tarihleri arasında Gazze'de bir hafta süren insani yardım molası sırasında Hamas, 71'i kadın ve 169'u çocuk olmak üzere 240 Filistinli karşılığında 81 İsrailli ve 24 yabancıyı serbest bıraktı.

Yaklaşık 130 İsrailli Gazze'de savaş esiri olarak tutuluyor.