Kassam Tugayları sözcüsü Ebu Ubeyde, "insani nedenlerle" iki rehineyi daha serbest bırakmayı planladıklarını, ancak İsrail'in onları almayı reddettiğini söyledi. Kısa bir açıklamada, Tugayların Cuma günü Katar'a rehineleri serbest bırakma niyetini bildirdiğini de sözlerine ekledi.

Açıklamada, "Dün akşam Katarlı kardeşlere, (iki rehineyi) zorlayıcı insani nedenlerle ve karşılıksız olarak serbest bırakacağımızı bildirdik. Ancak işgal hükümeti onları kabul etmeyi reddetti " denildi. Rehinelerin isimleri de bildirildi.

Hamas'taki esirlerden sorumlu olan Zahir Cabarin, El Cezire'ye, hareketin iki esiri serbest bırakma teklifinin direnişin ahlakına uygun olduğunu söyledi.

El Cezire'nin Gazze'deki muhabiri, Katar ile yapılan anlaşmanın 4 mahkumun serbest bırakılmasını içerdiğini ve İsrail hükümetinin diğer iki rehineyi almayı reddettiğini söyledi.

El Cezire'nin Tel Aviv'deki muhabiri, İsrail'in bu adımı Kassam Tugayları'nın psikolojik savaş uygulaması olarak gördüğünü ve bir yandan askeri hareketleri etkilemek, diğer yandan güvenli geçiş ve insani yardım yolunu etkilemek için sivil esirlerin serbest bırakılmasını sağlama girişimi olarak gördüğünü söyledi.

Muhabire göre İsrail, esirlerin ailelerine büyük bir psikolojik savaş uygulanacağını düşünüyor.

İsrail'in mermisi kalmadı: ABD'den 1 milyar dolarlık silah desteği İsrail'in mermisi kalmadı: ABD'den 1 milyar dolarlık silah desteği

Cuma günü Kassam Tugayları Amerikalı bir anne ve kızını serbest bıraktı ve Gazze'deki Kızıl Haç'a teslim etti.

Mahkûm ailelerinin gösterileri

Ebu Ubeyde'nin açıklaması, Gazze Şeridi'ndeki direnişçilerin elindeki yüzlerce esir ailesinin, Başbakan Benjamin Netanyahu'nun istifa etmesini, başarısızlığı kabul etmesini ve çocuklarını Gazze'den teslim almasını talep ederek Tel Aviv'deki İsrail Savunma Bakanlığı önünde gösteri yapmasıyla aynı zamana denk geldi.

El Cezire muhabiri, ailelerinin İsrail hükümetinin esirleri serbest bırakmak için çok az şey yaptığına inandığı ve bunu savaşın hedefleri arasında önemli bir hedef haline getirmediği için bu gösterilerin önümüzdeki günlerde tırmanmasının beklendiğini söyledi.