Harvard Hukuklu mğrenciler perşembe günü kampüsteki Wasserstein Hall önünde Filistinlilere destek vermek ve kampüste ifade özgürlüğüne getirilen kısıtlamalara karşı çıkmak için bir araya geldi.

Filistinlilere destek için 38 hukuk fakültesini organize eden grubun bir parçası olan Isra Alzamli, "Son üç haftada çok sayıda insan öldü ve her gün bu koridorlarda yürüdüğümde, mitinglere katıldığımda ve öğrenci arkadaşlarımı yanımda gördüğümde çok duygulanıyorum. Yüreğim ferahladı." dedi.

Geçtiğimiz günlerde Harvard'ın başkanı tartışmalı "Nehirden denize kadar Filistin özgür olacak" ifadesinin kullanılmasını kınamıştı. 

İngiltere'nin mültecileri Ruanda'ya gönderme planı onaylandı İngiltere'nin mültecileri Ruanda'ya gönderme planı onaylandı

Ancak Alzamli, "Bence bu sadece nehirden denize kadar hiçbir Filistinlinin eşit haklara sahip olmadığı anlamına geliyor ve herkesin bu topraklarda eşit haklarla yaşamasını isteriz" dedi.

Harvard Üniversitesi'nin sekiz fakültesinden 100'den fazla öğretim üyesi Pazartesi günü Başkan'a yazdıkları açık mektupta Harvard Başkanı Claudine Gay'in Filistin yanlısı "nehirden denize" sloganını kınamasını eleştirdi.

Perşembe günü düzenlenen mitinge bir profesör de katılarak Filistin yanlısı öğrencileri destekleyen bir konuşma yaptı. "İfade özgürlüğü kelimesinin hiçbir zaman Filistin hakkında ifade özgürlüğü anlamına gelmediğini uzun zamandır biliyorsunuz" dedi.

Bu hafta sonu Boston'da, Cuma günü öğleden sonra Boston Common'da Filistinlileri desteklemek üzere çeşitli üniversite grupları tarafından yapılması planlanan bir miting de dahil olmak üzere, başka mitingler de planlanıyor.