Tahliye emri, yangının yok ettiği tarihi Lahaina kasabası sakinlerinin hasarı görmek üzere kısa bir süreliğine geri dönmelerine izin verilmesinden birkaç saat sonra uygulamaya konuldu.

ABD eyalet tarihinin en ölümcül doğal afetinde şu ana kadar 80 kişinin öldüğü teyit edildi.

Ölü sayısının artmasından korkulurken yüzlerce kişinin de kayıp olduğu bildirildi.

Yetkililerin bölge sakinlerini yeterince hızlı uyarıp uyarmadığına dair soru işaretleri artarken, Hawaii Başsavcısı orman yangınlarına nasıl müdahale edildiğine ilişkin "kapsamlı bir inceleme" başlatıldığını duyurdu.

Maui Polis Departmanı Facebook üzerinden yaptığı açıklamada, Kaanapali'nin tahliyesinin devam ettiğini, önceliklerinin "toplumun ve acil müdahale ekiplerinin güvenliğini sağlamak" olduğunu söyledi.

Eyalet yetkilileri, alevlerin bu hafta başında hızla ilerleyerek kasabanın büyük bir bölümünü yerle bir etmesinden bu yana ilk kez Cuma günü Lahaina'yı bölge sakinlerine yeniden açtı.

Cuma gününün ilerleyen saatlerinde ana yol iki yönlü kapatıldı ve Lahaina'ya girmek için uzun bir kuyruk oluştu.

Bazı bölge sakinleri kasabada yağma olduğunu öne sürdü.

Sokağa çıkma yasağı yerel saatle 22:00-06:00 saatleri arasında uygulanacak ve kasabanın en çok etkilenen bazı bölgelerine sadece arama kurtarma personeli girebilecek.

Hawaii'nin Maui adası ve Big Island'daki orman yangınları Salı gecesi başladı. Yangının nedeni henüz bilinmemekle birlikte, kasırga rüzgarları ve kuru hava alevleri körükledi.

Maui Adası’nda 35 bine yakın insan yaşıyor. Adanın büyük kısmının hasar gördüğüne inanılıyor.

Lahaina ve Kaanapali'nin bulunduğu Batı Maui'de hala elektrik ve su yok. Arama ekipleri bölgede orman yangını kurbanlarını arıyor.

Libya'da sel sebebiyle kimsesiz kalan çocuklar devlet korumasına alınacak Libya'da sel sebebiyle kimsesiz kalan çocuklar devlet korumasına alınacak

Sahil Güvenlik, şu ana kadar kasabanın limanı yakınlarındaki sudan 17 kişiyi sağ çıkardığını bildirdi.

BBC'ye konuşan tur operatörü Gabe Lucy korkunç sahneler duyduğunu söyledi.

"İnsanlar suya atlıyordu ve sanırım birçoğu için yangın o kadar hızlı etrafı sardı ki kaçmanın tek yolu su kenarına inmekti."

Lucy, "ufak çocukları sörf tahtalarına koyduklarını ve onları dışarı çektiklerini" ve "kayalıklarda cesetler" olduğuna dair haberler duyduğunu da ekledi.

Lahaina'ya giden tek yol olan Honoapiilani Otoyolu'nda, su ve yakıt taşıyan kamyonların yanında yorgun ve endişeli görünen ailelerle birlikte araçlar uzun bir kuyruk oluşturuyor.

BBC'ye konuşan bir aile, teyit edilen ölü sayısının zaten yüksek olmasına rağmen daha da artacağına inandıklarını söyledi. Bir aile üyesi "Sadece bizim sokakta 50 kişi var" dedi.

Vali Josh Green, Cuma günü Hawaiilileri Lahaina'da kötü bir manzara beklediği konusunda uyardı.

BBC