Rus paralı asker grubu Wagner'in şefi Yevgeniy Prigojin Rus ordusunu 'Wagner savaşçılarını yok etmekle' suçladı ve "Ülkenin askeri liderliğinin getirdiği kötülük durdurulmalı" dedi.

Prigojin'in Rus ordusunu Wagner'e karşı direnç göstermemeye çağırması sonrası Kremlin harekete geçti.

Wagner'in birçok merkezine baskın düzenlenirken, Prigojin, silahlı grubunun Ukrayna'dan sınırı geçerek Rusya topraklarına girdiğini iddia etti.

Konuya ilişkin halka seslenen Rusya Devlet Başkanı Putin Wagner krizini toplumu bölme girişimi ve halkın sırtından vurulması olarak nitelendirerek "Rusya'yı tekrar bölmeye izin vermeyeceğiz. Halkımızı koruyacağız" dedi ve şu an karşımızda olan herkes haindir" diye ekledi.

İngiltere Savunma Bakanlığı'nın resmi kurumsal haber kanalından yapılan habere göre ise Wagner birlikleri Voronej Oblastı üzerinden kuzeye doğru hareket ediyor ve büyük olasılıkla Moskova'ya gitmeyi hedefliyor. Vorozne’de Rus birliklerin pasif kaldığı anlaşılıyor.

İşte İngiliz Savunma Bakanlığı’nın Açıklaması:

24 Haziran 2023'ün erken saatlerinde, Yevgeny Prigozhin'in liderliğindeki Wagner Grubu ile Rusya Savunma Bakanlığı arasındaki anlaşmazlık açık bir askeri çatışmaya dönüştü.

Foreign Affairs: İsrail Gazze’de başarısızlığa mahkum Foreign Affairs: İsrail Gazze’de başarısızlığa mahkum

Prigozhin tarafından "özgürlük yürüyüşü" olarak nitelendirilen bir operasyonda, Wagner Grubu birlikleri Ukrayna'da işgal edilen bölgelerden Rusya'ya en az iki noktadan geçiş yaptı. Rostov-on-Don'da Wagner'ın muhtemelen Rusya'nın Ukrayna'daki askeri operasyonlarını yöneten merkez de dahil olmak üzere önemli güvenlik noktalarını ele geçirdiği neredeyse kesin.

Diğer Wagner birlikleri de Voronej Oblastı üzerinden kuzeye doğru hareket ediyor ve büyük olasılıkla Moskova'ya gitmeyi hedefliyor. Wagner ile Rus güvenlik güçleri arasında sınırlı çatışma kanıtı olması nedeniyle bazı birliklerin pasif kaldığı ve Wagner'a boyun eğdiği düşünülmektedir.

Önümüzdeki saatlerde Rusya'nın güvenlik güçlerinin, özellikle Rus Ulusal Muhafızları'nın sadakati, krizin nasıl gelişeceği açısından önemli olacak. Bu, Rus devleti için son zamanlarda karşılaşılan en önemli zorluk olarak değerlendirilmektedir.