Gazze soykırımı devam ederken ben de gün saymaya devam edeceğim. 85 gün oldu. Gazze’de soykırım olanca vahşetiyle sürüyor. Hayatını kaybeden sivillerin sayısı resmi rakamlara göre 21 bini buldu. Ancak sivil kaynaklar ölümlerin 25 bini bulduğu bilgisini geçiyorlar. Hala binlerce kayıp var. Kış bastırdı. Dünya yeni bir yılın eşiğindeyken, Gazze’de hayatta kalan çocuklar ve yaralılar da soğuktan kırılacaklar. İnsanlık 85 gündür bir büyük vahşetin önüne dikilemedi. Müslüman ülkelerde ve ülkemizde dahi çam ağacı süslemek ve de Noel’i kutlamak geri plana atılamadı.

‘Gazze’de ateşkes olmadan yeni yıla girmeyeceğiz, soykırım durmadan 2023’ten çıkmayacağız’ diyemedik. Bebeklerin öldürülmesinin acısı, çam ağacı süsleme heyecanını bastıramadı ve maalesef tarihe böyle bir umarsızlıkla geçilecek.

Kabul edelim, Batı’nın kuşatmasına teslim olma aşamasındayız. Kabul edelim, Batılılaşmada Batı’nın önüne geçme telaşındayız. Gazze için önce kendisine sonra çevresine ve uzaktan da olsa İsrail’e direnenler, Gazze için ayağa kalkanlar müstesna. Lakin iki gün sonra şahitlik edeceğimiz o manzara, dünyanın ve de ülkemizin Gazze şeceresine eklenecek. Çokça önümüze çıkacak.

Geride bıraktığımız kanlı üç aya ve Gazze’ye baktığımızda, emperyalizmi tüm vahşiliğiyle bir kez daha görüyoruz oysa. Çünkü emperyalizmi en iyi üzerinde yaşadığımız bu topraklar gözünden tanır. Bu coğrafyada emperyalistleri bir tek biz yenmişizdir. Bir tek bizim dedelerimiz geçit vermeyip, teslim olmamıştır. Şimdi de 110 yıl sonra, Gazze halkı direniyor emperyalist devletlere. ‘Emperyalizm’ bugün kılık değiştirmiş, örneğin kapitalizmi öncü kuvvet yapmış, egemen ülkeler işgal etme biçimlerini değiştirmiştir. Ancak amaçları, gayeleri ve göz diktikleri coğrafya bütünü hiç değişmemiştir. Bugün buradan Gazze’ye baktığımızda görmemiz gereken de bütüncül işgal girişimidir.

...

"Hamas’ı İsrail kurdu" aldatmacası! "Hamas’ı İsrail kurdu" aldatmacası!

Yıl biterken, yılın son yazısında kendi adıma şu sözü vermek istiyorum; 2023 yılını 7 Ekim ve sonrası itibariyle unutmayacak, unutturmayacağım.

Ersin Çelik, Yeni Şafak