İran Devrim Muhafızları'na bağlı olduğu iddia edilen Telegram kanalı "Sepah_Pasdaran", Türk Dünyası'nı birbirine bağlayacak olan Zengezur Koridoru'na karşı Azerbaycantehdit eden bir video yayınladı.

Slovakya Başbakanı Robert Fico'ya suikast Slovakya Başbakanı Robert Fico'ya suikast

Azerbaycan'a bir uyarı yayınlayarak, tartışmalı Dağlık Karabağ'da ayrılıkçı bir hükümetin yaptığı seçimlerin ortasında Bakü'yü ortak sınırlarına asker yerleştirmekle tehdit etti.

Video, İran kuvvetlerinin Azerbaycan ve Ermenistan ile ortak sınırda yoğunlaştığını gösteriyor. Devrim Muhafızları daha sonra Erivan'ı desteklemeye hazır olduklarını ilan etti.

Rus kaynakları da İranlıların destek operasyonu için askeri birliklerini Ermenistan'a nakletmeye hazır olduklarını iddia etti. Bir gün önce Kremlin, ABD ile Ermeniler arasındaki ortak askeri tatbikatlar sırasında "dostça olmayan adımlar" atıldığı gerekçesiyle Erivan'ın Moskova elçisini çağırdı.

Rusya dışişleri bakanlığı ayrıca, Ermenistan Başbakanı'nın eşinin Kiev'e gitmesi ve Erivan'ın Uluslararası Ceza Mahkemesi'ne katılma hamlesinin yanı sıra Rusya'nın Sputnik medya kuruluşu için bir blog yazarının gözaltına alınmasından da şikayetçi oldu.

Açıklamada, Ermeni elçiye "zorlu bir sunum" yapıldığı sonucuna varılırken, Rusya ve Ermenistan'ın "müttefik olarak kaldıkları ve ortaklığın güçlendirilmesine yönelik tüm anlaşmaların yerine getirileceği" vurgulandı.