Katar haber sitesi Al-Jadid'in 2 Haziran tarihli haberine göre İran, Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ve Umman ortak bir deniz gücü oluşturuyor.

Al-Jadid'e göre Basra Körfezi'nde seyrüsefer güvenliğinin sağlanması amacıyla üç ülke arasında gerçekleşen görüşmelerde kolaylaştırıcı rol oynayan taraf Çin oldu.

Suudi Arabistan ile birlikte KİK (Körfez İşbirliği Konseyi) üyesi olan Umman Sultanlığı, hem İslam Cumhuriyeti hem de Birleşik Arap Emirlikleri ile olumlu ilişkiler sürdürmektedir. KİK'in diğer üyeleri arasında Birleşik Arap Emirlikleri ve Suudi Arabistan bulunmaktadır.

Türkiye ve Güney Kore'den savunma ve silah sanayii alanında işbirliği Türkiye ve Güney Kore'den savunma ve silah sanayii alanında işbirliği

Birleşik Arap Emirlikleri Dışişleri Bakanlığı'nın internet sitesine göre, BAE 31 Mayıs'ta Kızıldeniz ve Basra Körfezi'nde faaliyet gösteren ABD öncülüğündeki Ortak Deniz Kuvvetleri'nden çekildi.

Açıklamaya göre Birleşik Arap Emirlikleri, bölgesel güvenlik ve istikrarı sağlamak için diyalog ve diğer diplomatik yolları teşvik etmeye kararlı. Açıklamada ayrıca BAE'nin tüm ortaklarıyla güvenlik işbirliğinin verimliliğine ilişkin devam eden değerlendirmeler nedeniyle iki ay önce Ortak Deniz Kuvvetlerine katılımını geri çektiği belirtiliyor.