İsrail'in Gazze Şeridi sakinlerine yönelik katliamlarını ve onlara uygulanan boğucu ablukayı kınamak için Cuma günü birçok ülkede kitlesel gösteriler düzenlendi.

Mısır'da, İsrail'in Gazze Şeridi'nde iki haftadır devam eden saldırısını ve işlenen katliamları kınamak için Kahire ve İskenderiye başta olmak üzere birçok şehirde gösteriler ve nöbetler düzenlendi.

Göstericiler, BM Genel Sekreteri'nin Mısır'ın Refah kentini ziyareti sırasında Filistin bayrağını kaldırdı (Reuters)

Binlerce Ürdünlü başkent Amman'ın merkezinde gösteri düzenledi ve Gazze Şeridi ile dayanışma içinde olmak ve İsrail'in Gazze Şeridi'ne karşı devam eden saldırısını kınamak için İsrail büyükelçiliği yakınında bir oturma eylemi düzenledi.

Ürdün'de İsrail'in Gazze'deki katliamlarını kınamak için günlerdir gösteriler devam ediyor 

İşgal altındaki Batı Şeria'da, Filistin şehir merkezlerinde Ramallah, El Halil, Nablus ve Cenin sokaklarında kitlesel protesto gösterileri düzenlendi ve Gazze'deki savaşın ve sivillerin katledilmesinin sona ermesini talep eden öfkeli sloganlar atıldı.

Lübnan'ın başkenti Beyrut'ta ve birçok kentte gösteriler düzenlendi, katılımcılar Filistin bayrakları salladılar ve İsrail işgalini kınayan sloganlar attılar.

Lübnan'ın Trablus kentinde İsrail'in Gazze'de işlediği suçları kınamak için düzenlenen protestoya katılan çocuklar 

Katar'da Cuma namazından sonra Filistin ve Gazze'ye destek için kitlesel gösteriler düzenlendi, katılımcılar Filistin bayrakları salladı, direnişi destekleyen tekbirler ve sloganlar attı.

Suriye'nin kuzeybatısındaki Halep ve İdlib'deki bazı şehir ve kasabalarda da Gazze'ye destek ve sivillere karşı işlenen katliamların kınanması için gösteriler düzenlendi.

Somali Alimler Derneği, başkent Mogadişu'da Filistin halkıyla dayanışma için onlarca kişinin katıldığı ve acımasız İsrail saldırganlığıyla karşı karşıya kalan Filistin halkına destek ve dayanışmalarını ifade ettiği bir poster açtı.

İsrailli askeri analist: "Hamas, esir takası sahneleriyle İsrail'i rezil etti" İsrailli askeri analist: "Hamas, esir takası sahneleriyle İsrail'i rezil etti"

"Mogadişu'dan İsrail'in Gazze Şeridi'ndeki katliamlarını kınamak için ayağa kalkın" 

Türkiye'de Cuma namazından sonra birçok kentte İsrail'in Gazze Şeridi'ne yönelik saldırısını ve işgal ordusunun sivillere karşı işlediği katliamları kınayan gösteriler düzenlendi.

Türkler ve Araplar İstanbul'daki İsrail işgaline karşı gösterilere katıldı (Reuters)

Malezya'da, çeşitli şehirlerde kitlesel gösteriler düzenlendi ve binlerce gösterici, ABD'nin ve diğer Batılı güçlerin Gazze Şeridi'ne yönelik saldırganlığında İsrail'e verdiği desteği kınayan Kuala Lumpur'daki ABD büyükelçiliği önünde toplandı.

İran'da, Cuma namazından sonra Tahran'da ve diğer bazı şehirlerde Gazze'yi desteklemek ve İsrail'in Gazze Şeridi'ndeki saldırganlığını kınamak için yürüyüşler başlatıldı ve göstericiler İsrail ve Amerika aleyhine sloganlar atarak Filistin ve Lübnan Hizbullah bayraklarını kaldırdı.

Onlarca İranlı, Filistin'e en yakın resmi sınır noktası olan ülkenin batısındaki Irak ile olan Hüsrevi sınır kapısına doğru bir konvoy düzenledi.