Katledilen Filistinli çocuklar Hırvatistan'da anıldı

Hırvatistan'ın başkenti Zagreb'de toplanan yüzlerce kişi İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarını protesto etti.

"Dünya Mülteciler Günü" dolayısıyla başkentteki Avrupa Meydanı'nda "Özgür Filistin Girişimi" tarafından gerçekleştirilen gösteride, Gazze'de ateşkes çağrısında bulunuldu.

Kırmızı giyinen göstericiler, İsrail'in saldırıları sonucu Gazze'de öldürülen çocukların isimlerini ve yaşlarını okuyarak tepki amacıyla sessizce yerde yatma eylemi gerçekleştirdi.

"Gazze'de Soykırımı Durdurun" pankartının etrafında toplanan göstericiler, İsrail tarafından öldürülen Filistinli çocukları andı.

Özgür Filistin Girişimi adına açıklama yapan Ana Vracar, Gazze'de yaşananların soykırım olduğunu ve tepkilerini göstermek için toplandıklarını söyledi.

Vracar, kalıcı ve acil ateşkes istediklerini kaydederek, "İsrail ile ekonomik ilişkilerin kesilmesi ve Gazze'de son 8 aydır devam eden şiddete karşı tepki gösterilmesi çağrısında bulunuyoruz. Gazze'ye karşı yürütülen savaş sürecinde nüfusun yarısından fazlası evlerinden zorla çıkarıldı ve kitlesel şekilde yerlerinden edildi." ifadesini kullandı.

Hırvatistan'da İsrail'in Saldırılarında Ölen Filistinli Çocuklar Anıldı2

Yahudi kardeşliği: ABD, İsrail ve BAE Gazze’de saldırılar sonrasına ilişkin olası durumları görüştü Yahudi kardeşliği: ABD, İsrail ve BAE Gazze’de saldırılar sonrasına ilişkin olası durumları görüştü

Gazze'de katledilen çocuklar Madrid'de anıldı

İspanya'nın başkenti Madrid'in merkezindeki ünlü Retiro Park'ın giriş kapısında, İsrail'in Gazze'de öldürdüğü çocukları anmak için eylem yapıldı.

Filistin'e destek veren Madrid'deki bazı sivil toplum kuruluşlarının (STK) çağrısıyla Retiro Park'ın önünde "Ölümlerine izin vermeyelim. Gazze'de çocuk katliamını kınayın" başlığıyla eylem gerçekleştirildi

Filistin bayraklarının açıldığı eylemde İspanyollar, Gazze'de öldürülen çocukların isimlerini tek tek okuyarak, yere çocuk kıyafetleri bıraktı.

Eyleme katılan İspanyollardan Santiago Gonzalez, "Gazze'de öldürülen Filistinliler karşısında kendimizi çok çaresiz hissediyoruz. İspanya, diğer Avrupa ülkelerinden biraz daha fazla şey yaptı. Filistin devletini tanıdı ama yeterli değil. Bu katliamı durdurmak gerek. Bizim istediğimiz, bu hükümetin ve Avrupa Birliği'nin daha fazla şey yapması. Ateşkes ilan edilmeli, insani yardımlar ulaştırılmalı ve Filistin halkı bir geleceğe sahip olmalı." dedi.

Diğer bir İspanyol vatandaşı Mercedes Alba da "Gazze'de gerçekten inanılmaz şeyler görüyoruz ve biz de çok etkileniyoruz. Yaşananlar bir soykırımdır ve masum çocukları öldürmenin hiçbir gerekçesi olamaz." şeklinde konuştu.

AA