Batı medyasının son yıllarda parlattığı 'iklim aktivisti' namzetli Thunberg'in Gazze'ye destek vermesi İsrail'i çıldırttı.

İsrail ordusu Cuma günü, Filistinlileri destekleyen bir mesaj gönderen ve Gazze’de “soykırım” yapıldığını söyleyen bir yorumu onaylayan İsveçli iklim aktivisti Greta Thunberg’e sert tepki gösterdi.

Thunberg, İsrail'in saldırılarının bölgesel bir çatışmaya dönüşme tehdidinde bulunurken “dünyanın sesini yükseltmesi ve Filistinliler ve etkilenen tüm siviller için acil ateşkes, adalet ve özgürlük çağrısında bulunması gerektiğini” söyledi.

Yahudi Zuckerberg'in Meta'sı 'Filistin'e desteği' işten çıkarma sebebi olarak gösterdi Yahudi Zuckerberg'in Meta'sı 'Filistin'e desteği' işten çıkarma sebebi olarak gösterdi

Thunberg ayrıca Instagram hesabında Almanya merkezli Filistin yanlısı bir hesabın Gazze’de bir “soykırım” yaşandığını söyleyen bir paylaşımını da paylaştı.

Palestine Speaks adlı grup, “Gazze’deki soykırıma ve birçok Batılı devletin Filistinlilerle dayanışma gösteren ve onlarla birlikte hareket eden herkese karşı uyguladığı baskıcı devlet terörüne karşı öfkesini” dile getirdi.

İsrail ordusu sözcüsü Arye Sharuz Shalicar ise POLITICO’ya verdiği demeçte, “Gelecekte Greta ile herhangi bir şekilde özdeşleşen her kim olursa olsun, benim görüşüme göre terör destekçisidir” dedi.

“Çünkü Greta’nın yaptığı şey, İsraillilere yönelik katliamlar hakkında tek kelime etmezken Gazze ile dayanışma göstermesi, aslında Filistinlilerden yana olmadığını, Filistinlilerin ya da Hamas ve İslami Cihad’ın terörünü sanki yokmuş gibi masanın altına süpürdüğünü gösteriyor.”

Filistin yanlısı protestolar Avrupa’nın dört bir yanında patlak verirken, Fransa ve Almanya’dakiler de dahil olmak üzere hükümetler protestoları bastırmaya çalışıyor.