İsrail'de yargı düzenlemesinin ardından Yahudiler 10 haftadır protesto düzenliyor.

İbranice yayın yapan Israel Today gazetesine göre İsrail Cumhurbaşkanı Isaac Herzog, Tel Aviv Belediyesi'nin kendisine “fahri hemşehrilik” vermek üzere düzenlediği törende açıklamalarda bulundu.

Konuşmasında şu an kendilerini parçalayan iç çekişmeye dair birkaç söz söylemek istediğini dile getiren Herzog, Netanyahu’nun yaptıklarına atıfla "Biz, oldukça tehlikeli bir durumdayız. Bunun siyasi, ekonomik, toplumsal ve güvenlik açısından sonuçları olabilir." dedi.

Herzog, içinde bulundukları sosyal ve anayasal krizden çıkış için bir yol bulmak konusunda büyük bir çaba gösterdiğinin gizli olmadığını kaydetti.

Koalisyon hükümeti ve muhalefetten krizin tüm taraflarıyla bir araya geldiğini hatırlatan Herzog, durumun oldukça endişe verici ve zor olduğunu ve meselenin siyasi çözüm ile ilişkili olmayıp bir ümit ve denge kuracak şeklin bulunması için müthiş bir çaba sarf  edilmesi gerektiğinin altını çizdi.

Cumhurbaşkanı Herzog, daha önce birkaç kez, ülkesinin derin bir çatışmanın içinde olduğunu ve "toplumun daha fazla parçalanmaması ve anayasal bir kriz yaşanmaması" için çalıştığını belirtmişti.

Netanyahu hükümeti, 21 Şubat'ta tartışmalı yasa teklifini on binlerce göstericinin ülke genelinde gün boyu süren protestolarının gölgesinde birinci turda Meclisten geçirmişti. Yasanın geçmesi için Mecliste üç oylama yapılması gerekiyor. Netanyahu dün de Yahudi Meclisi’nin başbakanı görevden alma yetkisini kısıtlayan tasarıyı onaylattırmıştı.

ABD, Karadeniz’e bu sefer RQ-4 Global Hawk İHA’sını sevk etti ABD, Karadeniz’e bu sefer RQ-4 Global Hawk İHA’sını sevk etti