İsrail genelinde binlerce kişi hükümeti protesto ederek erken seçim ve Başbakan Benjamin Netanyahu'nun görevden alınması çağrısında bulundu.

Tel Aviv'deki gösteriye binlerce kişi katılırken, Hayfa ve Kudüs'te yüzlerce kişi yürüdü ve Caesarea'da Netanyahu'nun özel konutunun önünde de yüzlerce kişi protesto gösterisi düzenledi.

Katil İsrail ordusunun Gazze'de 'psikolojisi' bozuldu Katil İsrail ordusunun Gazze'de 'psikolojisi' bozuldu

Tel Aviv'de, 7 Ekim'de öldürülen Yüzbaşı Dor Sade'nin kız kardeşi Noam Alon, "Büyükbabamız Yitzhak, zırhlı birliklerde savaş doktoruydu ve Yom Kippur Savaşı'nda öldürüldü. Aradan tam 50 yıl geçti ve yine bir sürpriz... yine 'bilmiyorduk', yine 'bize söylenmedi'. Bunların yerini siyasi hayatta kalma, çekişme ve kışkırtma aldı. Ama bu bizim kaderimiz değil, bunu değiştirecek ve düzeltecek gücümüz var. Bu hükümetin artık evine dönmesi gerekiyor."

Tümgeneral (Res.) Nimrod Sheffer Hayfa'daki kalabalığa seslenerek şunları söyledi: "[Bakan Gadi] Eisenkot ve [Bakan Benny] Gantz'a sesleniyorum: hükümette olup hükümete hizmet etmeye devam mı edeceksiniz, yoksa şimdi ayrılıp halka hizmet etmeye mi başlayacaksınız, karar verin. Gerekli onarıma başlayabilmemiz için İsrail Knesset'i koltuklarını derhal halka iade etmelidir."

Cuma günü onlarca kişi Netanyahu'nun Caesarea'daki konutunun önünde toplandı ve geceyi sokaktaki çadırlarda geçirdi. Çok sayıda polis memuru ve güvenlik görevlisi hazır bulundu ve rehinelerin aile üyeleri olmayan göstericilerin katılmasına izin verilmedi.

Rehine Liri Elbag'ın babası Eli Elbag protesto gösterisinde "ben hayatta olduğum sürece [Netanyahu'nun] adının verileceği tek şey mezarlıklar olacak" dedi. "Tel Aviv'deki otoyolu kapatmak istemiyorum, burayı kapatmak istiyorum ki çocuklarımız gidene kadar gidemesin. Çocuklarımız gidene kadar, o gitmeyecek."