Filistin tasarısı BM'de onaylandı Filistin tasarısı BM'de onaylandı

Berlin'de iki ülke savunma bakanları Boris Pistorius ve Yoav Galant tarafından imzalanan anlaşma neticesinde 2030 yılına kadar üç Arrow 3 sistemi tam kapasite çalışacak.

Almanya ve komşu ülkelerin olası füze saldırılarından daha iyi korunmasını amaçlayan anlaşma çerçevesinde ilk sistemin iki yıl içinde kurulması planlanıyor. Arrow 3 sistemi, uzun menzilli düşman füzelerinin güdümlü füzeler tarafından atmosfer dışında 100 kilometre yüksekliğe kadarki bölgede doğrudan vurularak durdurulması imkanını sağlıyor.

İsrail ve ABD'nin ortaklaşa geliştirdiği Arrow 3 sistemlerinin Almanya'ya satılabilmesi için ABD'den gerekli izin ağustos ayında çıkmıştı.

Rusya'nın geçen yıl Ukrayna'ya saldırmasıyla başlayan savaş sonrasında Almanya, ülke savunmasının geliştirilmesi ve ordunun modernizasyonu için 100 milyar euroluk bir özel fon oluşturmuştu. Arrow 3 için yapılacak harcamanın bu fondan karşılanacağı açıklandı. Satın alma planı, haziran ayında Alman Federal Meclisi Bütçe ve Savunma Komitesinde onaylanmıştı.