İsrail'in Kan 11 televizyonunun haberine göre İsrail Savunma Bakanı Yoav Gallant, İsrail'in kuşatma altındaki Gazze'ye silah sokulmasını engelleyecek "gelişmiş bir sınır bariyeri" inşa etme planları konusunda Mısır'la görüşmeler yürüttüğünü doğruladı.

Gallant planları Knesset Dışişleri ve Güvenlik İşleri Komitesi toplantısı sırasında açıkladı.

İsrailli Kanal 14'e göre Gallant, İsrail'in Gazze-Mısır sınırındaki bölgeyi işgal etmeyi planlamadığını, ancak daha sıkı sınır kontrolleri istediğini ifade etti. Gallant, "Refah kentinde operasyonlar düzenleyeceğiz ve kaçakçılık faaliyetlerini önlemek için çeşitli vasıtalar kullanacağız." şeklinde konuştu.

Haberde İsrail'in Refah geçiş alanını genişletmeyi planladığı ve çok uluslu bir gücün sınır denetimlerini gerçekleştireceği de belirtildi. İsrail'in ayrıca sınırı bir yeraltı duvarı ile kapatmayı planladığı da bildirildi.

Böylece Gazze'ye yönelik İsrail ablukasının daha da şiddetleneceği tahmin ediliyor.

Mısır, Gazze'nin kuzeyine, havadan insani yardımlar ulaştırdığını duyurdu Mısır, Gazze'nin kuzeyine, havadan insani yardımlar ulaştırdığını duyurdu

İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırıları ve güneye doğru ilerleyişi sürerken Mısır da Refah sınırındaki askeri varlığını artırmış durumda.

New Arab'ın aktardığı habere göre Mısır ordusu Gazze Şeridi sınırındaki varlığını güçlendirirken, Gazze Şeridi ile Sina Yarımadası'nı ayıran bariyerlerin seviyesini yükseltti.

7 Ekim'deki çatışmalardan bu yana İsrail'in Gazze halkını Sina Yarımadası'na sürmeyi planladığı iddiaları gündemdeydi.