Yosef haftalık dersinde "Haredileri askere gitmeye zorlarsanız hepimiz yurtdışına taşınırız" dedi.

Yosef, Şas partisinin eski ruhani lideri Ovadia Yosef'in oğlu ve Başbakan Benjamin Netanyahu'nun koalisyonunun bir parçası olan hizip üzerinde önemli bir etkiye sahip.

"BİZ TEVRAT OKUDUĞUMUZ İÇİN BAŞARILI OLUYORSUNUZ"

"Tüm bu laik insanlar, kollel(Talmud ve haham edebiyatının tam zamanlı, ileri düzeyde çalışılması için bir enstitü) ve yeşivalar(geleneksel dinî metinlerin, özellikle Talmud ve Tevrat'ın okutulmasına odaklanan Yahudi müessese) olmadan ordunun başarılı olamayacağını anlamıyor," diyen Yosef, dindar erkeklerin çalışmak ya da askere gitmek yerine Yahudi metinlerini incelediği kurumlara atıfta bulunarak. "Askerler sadece Tevrat öğrenenler sayesinde başarılı oluyor." dedi.

Koalisyonun, özellikle Hamas'a karşı yürütülen savaş sırasında ultra-Ortodoks toplumunun askerlik ve ulusal hizmetten muaf tutulmasına son vermesi için baskılar artıyor.

IDF Personel Müdürlüğü geçen ay Knesset komitesine yaptığı açıklamada, nüfusun en hızlı büyüyen kesimi olan ultra-Ortodoks cemaatinden yaklaşık 66.000 gencin geçen yıl askerlik hizmetinden muaf tutulduğunu ve bunun tüm zamanların rekoru olduğunu bildirdi. IDF, savaşın başlamasından bu yana 540 kadarının askere gitmeye karar verdiğini söyledi.

Terörist İsrail Gazze'de yine okula saldırdı: 2'si çocuk 4 kişi şehit oldu! Terörist İsrail Gazze'de yine okula saldırdı: 2'si çocuk 4 kişi şehit oldu!

İsrail Demokrasi Enstitüsü'ne göre 2022 yılında Haredi nüfusu 1.280.000 civarındaydı ve bu rakam İsrail'in toplam nüfusunun yaklaşık %13,3'ünü oluşturuyor.

BAKANLAR RAHATSIZ

Saferad hahambaşının bu açıklamaları sonrası İsrail'li bakanlar rahatsızlıklarını dile getirdi. Aşırı sağcı Ben Gvir "Zorunlu askerlik meselesinde orduda hizmet ederek çözmenin, kendini ve ülkesini savunan bir Yahudi için büyük bir ayrıcalık olduğuna inanıyoruz" dedi. Ayrıca Benny Gantz  "Sefarad Hahambaşı'nın sözleri İsrail devletine ve toplumuna ahlaki zarar veriyor. Bu zor zamanda ultra-Ortodokslar da dahil olmak üzere herkes askerlik hizmetine katılmalı" dedi.