İsrailli bir insan hakları grubu Salı günü yaptığı açıklamada, İsrail'in neredeyse tamamı Filistinli olan 1.200'den fazla tutukluyu herhangi bir suçlama veya yargılama olmaksızın alıkoyduğunu söyledi.

Yüzde 99'u Filistinli olan tutuklular, İsrail'in “idarî gözaltı” politikası uyarınca yargılanmadan ve İsrail makamlarının sır olarak sakladığı iddialarıyla alıkoyuluyor.

Gözaltılar birkaç aydan yıllara kadar değişebiliyor ve yetkililer genellikle bilinmeyen nedenlerle gözaltı sürelerini uzatıyor.

Bu durum, tutukluların veya avukatlarının uygun bir savunma yapmasını neredeyse imkansız hale getirmektedir.

Filistin tasarısı BM'de onaylandı Filistin tasarısı BM'de onaylandı

Açıkça yasa dışı olan bu uygulamayla İsrail makamları idarî gözaltıları süresiz olarak yenileyebilir. Gözaltı kararları genellikle üç veya altı aylık süreler için belirlenirken, İsrail'deki idarî tutukluların ortalama olarak bir yıla kadar gözaltında tutuldukları gözlemlenmektedir.

İsrail, tehlikeli militanları kontrol altına almak ve güvenlik nedenleriyle gerekli olduğunu söylüyor. Ancak Filistinliler ve hak grupları, sistemin yargı sürecini reddettiğini ve geniş çapta suistimal edildiğini söylüyor.

İdarî tutukluların sayısı, İsrail'in bir dizi Filistin saldırısının ardından neredeyse her gece Filistin şehirlerine ve kasabalarına tutuklama baskınları düzenlemeye başladığı geçen yılın başından bu yana iki kattan fazla arttı.

Ne İsrail'in Shin Bet güvenlik servisi ne de ordu, en son idarî gözaltı rakamları hakkında yorum yaptı.

İsrail, işgal altındaki topraklardaki faaliyetlerinin militanlığı ortadan kaldırma ve gelecekteki saldırıları engelleme amaçlı olduğunu iddia etmeye devam ediyor.

Filistinli Tutsaklar Kulübü ve diğer savunuculuk grupları, Ben-Gvir'in ulusal güvenlik suçlamalarıyla tutulan Filistinli mahkumların erken tahliyesine izin veren bir politikayı ortadan kaldırdığını bildirdi.

Yıllardır, dört yıldan daha az hapis cezasına çarptırılan tüm tutuklular, ülke cezaevlerindeki ciddi aşırı kalabalığı hafifletmek için erken tahliye hakkına sahipti. İsrail hapishane servisi, Ben-Gvir'in erken tahliyeden feragat etmesine uyduğunu doğruladı.

Associated Press