Shamni, Hamas'ın savaşta ağır kayıplar vereceğini, ancak askeri olarak yok edilemeyeceğini savundu. Shamni'ye göre Netanyahu hükümeti, İsrail'i yıllardır çıkmaza sürükledi, ülkeyi yalnızlaştırdı ve ekonomiye ciddi zararlar verdi.

En tehlikeli gelişmenin ise İsrail'in bölgesel güç statüsünün dramatik şekilde erozyona uğraması olduğunu vurguladı. Shamni, 7 Ekim'de Hamas'ın Gazze sınırına düzenlediği saldırıya kadar İsrail'in bölgesel bir güç olduğunu belirtti.

İsrail ordusunda General rütbesinde olan İshak Brick de geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada İsrail ordusunun, savaş ne kadar sürerse sürsün Hamas'ı devirecek kapasiteye sahip olmadığını söylemişti. Brick, Gazze'deki çatışmaların devamının İsrail'e ağır kayıplar vereceğini, kısa sürede yedek ordunun çökeceğini ve bunun ekonomiye, uluslararası ilişkilere ve toplumsal bütünlüğe zarar vereceğini savundu.

Brick, "savaşın ertesi günü" için bir planın olmamasının, İsrail ordusunda daha fazla askerin ölümüne yol açacağını, özellikle de daha önce bulundukları bölgelere geri döndükleri için. Refah'ın (Gazze'nin güneyinde) ele geçirilmesinin, Hamas'ı devirme hedefinin tabutuna çakılacak son çivi olacağını belirtti.

Filistinli mültecilerin sayısı 6 milyonu geçti Filistinli mültecilerin sayısı 6 milyonu geçti

Lübnan cephesine ilişkin olarak Brick, İsrail ordusunun Hizbullah'ı Litani Nehri'nin ötesine süremeyeceğini ve devam eden gerilimler nedeniyle yaklaşık 100 bin İsrailli sivilin evlerine dönemeyeceğini söyledi.

İsrail Başbakanı, Gazze'deki Hamas'a karşı "tam zafer" elde edeceğine dair defalarca söz vermişti. Ancak, İsrail ordusu, sekiz aydır devam eden yıkıcı savaşında on binlerce insanın, çoğunluğu kadın ve çocuk, ölümüne ve yaralanmasına neden oldu. BM ve uluslararası raporlara göre, Gazze'de benzeri görülmemiş bir açlık, insani ve sağlık krizi yaşanıyor.