GlobalData tarafından yayınlanan rapora göre İsrail, bir dizi stratejik satın alma programı başlatarak savunma yeteneklerini modernize etmek için yeni adımlar atıyor.

İsrailli havacılık ve savunma analisti Akash Pratim Debbarma; “Bu girişimler, ülkenin potansiyel düşmanlara karşı niteliksel askeri üstünlüğünü korumaya yönelik proaktif yaklaşımının altını çiziyor” değerlendirmesinde bulundu.

Debbarma’ya göre, bölgedeki Arap devletlerinin artan askeri yetenekleri, İsrail’in niteliksel askeri üstünlüğünü sürdürme kapasitesinin önünde büyük bir engel oluşturuyor. 

Debbarma; “Rakip olarak algılanan Arap ülkeleri kendi savunma yeteneklerini geliştirirken, İsrail teknolojik liderliğini ve caydırıcılık yeteneğini sürdürmek için daha fazla çaba gösterecek.” ifadelerini kullandı. 

GlobalData raporu, İsrail’in savunma satın alma bütçesinin %17,1 bileşik yıllık büyüme oranı yaşadığını ve savunma bütçesinin 2019’da 4,7 milyar dolar olan bütçenin 2023’te 8,8 milyar dolara ulaştığını ortaya koydu. 

Rapora göre; İsrail’in savunma satın alma girişimleri 2020 yılına kadar genel olarak sadece İsrail Havacılık ve Uzay Sanayii Ltd. (IAI) ve ABD merkezli şirketler tarafından yürütülürken, özellikle son dönemde yabancı askeri teçhizat edinme seçeneklerine de yöneldi. 

Bir Karayip ülkesi daha Filistin devletini tanıdı Bir Karayip ülkesi daha Filistin devletini tanıdı

İsrail’in savunma bütçesini; 2028 yılına kadar 24,4 milyar dolardan 27,5 milyar dolara, satın alma bütçesini ise 10,2 milyar dolara çıkarması bekleniyor.