Filistin Esirler Cemiyeti ile Filistin Kurtuluş Örgütüne bağlı Esirler ve Serbest Bırakılanlar Heyeti, konuya ilişkin ortak açıklama yaptı.

Açıklamada, işgal altındaki Batı Şeria'nın El Halil kentine bağlı Ez-Zahiriyye beldesi sakinlerinden Muhammed Ahmed Ratib es-Sabbar'ın (21)  şehit olduğu kaydedildi.

Mayıs 2022'den bu yana "idari tutuklu" olan Sabbar'ın, mide ve bağırsaklarında doğuştan bir sorun olduğu, düzenli ilaç kullanması ve özel olarak beslenmesi gerektiği ifade edildi.

Ofer Hapishanesi'nden Kudüs'teki Hadassah Hastanesi'ne kaldırılan Sabbar'ın bugün şehit olduğu bildirildi.

İsrail zindanlarında işkence, istismar ve açlık politikasının yanı sıra tedaviden de mahrum bırakılan hasta Filistinlilerin sayısının 7 Ekim'den sonra 2 katına çıktığı, Sabbar'ın şehadetinden ve diğer tüm Filistinlilerin hayatından İsrail hapishaneler idaresinin sorumlu olduğu vurgulandı.

Sabbar'a karşı işlenen bu suçun, Gazze'de işlenen soykırımın ve saldırıların bir parçası olduğu ifade edildi.

Açıklamada ayrıca, Sabbar'ın şehadetiyle birlikte 7 Ekim 2023'ten bu yana İsrail hapishanelerinde şehit olan Filistinlilerin sayısının 8'e yükseldiği kaydedildi.

Terörist İsrail'in "idari tutukluluk" uygulaması

İsrail'in "idari tutukluluk" uygulaması, işgal altındaki topraklarda Filistinlileri hiçbir suçlama yöneltilmeksizin tutuklaması anlamına geliyor.

Putin'den Batı'ya: Topraklarınızı vurabileceğimiz silahlara sahibiz Putin'den Batı'ya: Topraklarınızı vurabileceğimiz silahlara sahibiz

Filistinliler, haklarındaki suçlamayı öğrenemeden ve kendilerini savunma hakkından mahrum şekilde 6 aya kadar hapse atılabiliyor.

Bu süreden sonra askeri mahkemeye sevk edilen ancak suçlamalardan habersiz bir Filistinlinin tutukluluk süresi 5 yıla kadar defalarca uzatılabiliyor.