Arad, Facebook hesabından yaptığı açıklamada, tarihin tekerrür ettiğini ancak insanların tarihten ders almayı reddettiğini belirtti.

"Bize (1986'da) herkesin geri döneceği söylendi ve onlar (o zamanki İsrail hükümeti) bize her şeyi yaptıklarını ve sabırlı olmamız gerektiğini söylediler." ifadesini kullanan Arad, günler, geceler, aylar, seneler geçirdiklerini, Kızılhaç'la iletişime geçtiklerini, baskı yapmaları için uluslararası yetkililerle görüştüklerini kaydetti.

Esirlerin geri alınmasının zor kararlar almayı gerektirdiğini belirten Arad, İsrail hükümetine esirlerin iadesi için Hamas'la müzakere yapma çağrısında bulundu.

Katar ve Mısır'ın arabuluculuğunda Gazze'deki çatışmalara 24 Kasım 2023'te 4 günlüğüne verilen ve daha sonra 3 gün uzatılan "insani ara"da 81 İsrailli ve 240 Filistinli esir karşılıklı serbest bırakılmıştı.

Rusya, Alman genelkurmaylığına sızdı: Subayların ses kaydı yayınladı Rusya, Alman genelkurmaylığına sızdı: Subayların ses kaydı yayınladı

İsrail Ordu Sözcüsü Daniel Hagari, 4 Ocak'ta yaptığı açıklamada, Gazze Şeridi'nde Hamas'ın elinde hâlen 136 İsrailli esir bulunduğunu belirtmişti.