Tokyo'da Filistin'e destek için "İntifada Yürüyüşü" düzenlendi

Japonya'nın başkenti Tokyo'da, İsrail'in Gazze'deki yoğun saldırılarını protesto etmek ve Filistinlilere destek amacıyla "İntifada Yürüyüşü" düzenlendi.

Müslüman ülkelerden insan hakları örgütlerinin Tokyo'daki temsilcilikleri ve üyeleri, başkentin Çiyoda bölgesindeki Jingu Dori Park'ta bir araya geldi.

Parktan harekete geçen kalabalık grup, polis kordonu eşliğinde başkentin ana ulaşım noktalarından Şibuya Geçidi'ne yürüdü.

Filistin bayraklarının taşındığı gösteride, "Kahrolsun İsrail", "Ateşkes şimdi", "Gazze'yi kurtar", "Nehirden denize özgür Filistin" sloganları atıldı.

Geniş güvenlik önlemi altında yapılan "İntifada Yürüyüşü" adı verilen protesto olaysız sona erdi.

Pakistan'da yüzlerce kişi, İsrail'e destek veren ABD'yi protesto etti

Pakistan'da Filistin'i destekleyen yüzlerce kişi cuma namazı sonrası, İsrail'e desteğini sürdüren ABD'nin İslamabad Büyükelçiliğine yürüdü.

Cemaat-i İslami Partisi'nin organize ettiği protesto yürüyüşü sırasında, yüzlerce insan cuma namazı sonrası Washington yönetiminin İsrail'e olan desteğini kınadı.

Polis, büyükelçilik etrafındaki alanın çevresine dikenli tel çekerek göstericilerin ilerlemesine engel oldu.

Yürüyüşe liderlik eden, Pakistanlı eski senatör Muştak Ahmet Han, AA'ya yaptığı açıklamada, "ABD, (Filistinlilere) yapılan soykırımın finansörüdür." dedi.

İnsanların anayasal haklarını kullanarak protesto yaptığını aktaran Han, "Protestomuzu ABD Büyükelçiliği önünde yapmak istedik." ifadesini kullandı.

Protestocular, yürüyüş esnasında Filistin bayrakları ile üzerinde "Soykırımı durdurun" sloganlarının yazılı olduğu pankartları taşıdı.

Yemenliler, İsrail'in Refah kentine yönelik saldırılarını protesto etti

Yemen'in başkenti Sana'nın yanı sıra Taiz, Hudeyde, Sada, Hacce ve El-Beyda kentlerinde İsrail'in işgal ve saldırılarına maruz kalan Gazze Şeridi'ndeki Filistinlilerle dayanışma gösterileri düzenlendi.

Filistin'e Destek için Halk Komitesinin çağrısıyla Aden'in merkezindeki Cemal Abdunnasır Caddesinde toplanan çok sayıda kişi İsrail'in saldırılarını sürdürdüğü Gazze'ye destek gösterisinde bulundu.

İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarının kınandığı gösteride, "Sizinleyiz.. Size desteğiz", "Taiz'den Gazze'ye... Yanınızdayız." yazılı pankartlar açıldı.

Başkent Sana'da Husilerin çağrısına karşılık veren on binlerce kişi de cuma namazı sonrası Gazze Şeridi’ndeki Filistinlilerle dayanışma gösterisi düzenlendi.

Başkentin Sebin Caddesi'nde bir araya gelen Yemenliler, "Gazze kazanana kadar savaşımız devam edecek, Gazze'nin yanındayız" şeklinde destek sloganları attı.

Oxford Üniversitesi'nde Filistin'e destek eylemi devam ediyor

Oxford Üniversitesinin Pitt Rivers Müzesi önündeki alanda 6 Mayıs'ta çadırlar kuran öğrenciler, üniversitenin silah şirketleri ve Barclays Bankası ile olan işbirliklerini protesto ediyor.

Öğrenciler, yaklaşık 50 çadırın bulunduğu ve "Kurtarılmış Bölge" olarak niteledikleri alanda, Gazze'de öldürülen kadın gazetecilerin adının verildiği medya çadırı ile yine İsrail saldırılarında öldürülen Gazzeli yazar ve şair Rıfat el-Arir'in adının verildiği anı kütüphanesi kurdu.

Müslüman eylemciler, cuma namazını yine bu alanda mescide dönüştürdükleri bölümde eda etti.

Oxford Üniversitesi Biyokimya Bölümü öğrencisi Daniel Knorr, "Oxford, birçok alanda yıllardır apartheid ve soykırımcı İsrail devletiyle işbirliği içinde." diye konuştu.

Üniversiteden, tüm yatırımlarıyla ilgili bilgileri açıklamasını talep ettiklerini söyleyen Knorr, şöyle devam etti:

"Eğer öğrenci harçlarımız soykırımı fonlamakta kullanılıyorsa bunu bilmek istiyoruz. Sonra da yatırımların sona erdirilmesini istiyoruz. Harçlarımızın soykırımda kullanılmasını istemiyor ve bunun hemen durdurulmasını talep ediyoruz. İsrail üniversiteleriyle bağlar koparılmalı, onlarla yapılan programlar durdurulmalı. Protesto eden ve vicdani duruş sergileyen öğrenciler için af çıkarılmasını talep ediyoruz. Son olarak da bu yıkıcı soykırım savaşının ardından Gazze'nin yeniden inşası için yardım edilmesini istiyoruz."

Malmö'de İsrail'in Eurovision Şarkı Yarışması'na katılımına yönelik protestolar sürüyor

2024 Eurovision Şarkı Yarışması'na ev sahipliği yapacak İsveç'in Malmö kentinde İsrail'in yarışmaya katılımı protesto edildi.

10 Mayıs'ta yapılan finalin öncesinde Malmö kentindeki Folketspak'ta toplanan bir grup protestocu, Eurovision Şarkı Yarışması'ndan İsrail'in menedilmesini talep etti.

Protestocular, "Filistin'e özgürlük", "Soykırımcı İsrail", "İsrail'e boykot", "Gazze'de çocuklar öldürülüyor", "Soykırımı durdurun" sloganları attı.

Katılımcılardan bazıları, açıklamalarda bulundu.

İsrail'in yarışmaya katılımına izin verilmesinin "Batı emperyalizminin ikiyüzlülüğünün bir örneği" olduğunu ifade eden Esaias Yavari, "Eurovision'da çalınacak ve çoktan çalınmış olan savaş şarkısından başka bir şey değil. Ki bu gerçekten ikiyüzlülüktür özellikle de Ukrayna'nın işgaliyle Rusya'yı yarışmadan men ettiklerini düşündüğümüzde." diye konuştu.

Yavari, çoğunluğunu Müslüman göçmenlerin oluşturduğunu söylediği Malmö'de Kur'an'ı Kerim yakılması gibi provokasyonlara polisin izin verdiğini anımsatarak, öte yandan barışçıl protesto hakkını kullanan Filistin destekçilerinin İsveç medyasında "şiddet yanlısı" olarak gösterilmeye çalışıldığını ifade etti.

Marga Boman da İsrail'in yarışmada olmasının yanlış olduğunu dile getirdi.

Boman, "Yarışmada bulunmalarına izin verilmemeli çünkü Rusya, Ukrayna'ya saldırdıktan sonra men edilmişti. Peki ya İsrail'in soykırımı? Burada olmamalılar." dedi.

İsrail'in yarışmaya katılımının Gazze'de yaşananları "normalleştirdiği"ne dikkati çeken Ulla Norberg ise "Sanki (Filistinlileri) onları öldürmek normalmiş gibi gösteriliyor. Bunun demokrasi olduğunu düşünmüyorum." görüşünü paylaştı.

Britta Brus de İsrail'in katılımına izin veren İsveç'i eleştirdi.

Brus, "Söyleyecek söz bulamıyorum çünkü İsrail terörist bir devlet ve 76 yıldır da öyle. İsveç eskiden insan haklarına çok ama çok önem veren bir ülkeydi." sözlerini sarf etti.

“İsrail'in soykırımını örtbas etmek için antisemitizm suçlamaları kullanılıyor” “İsrail'in soykırımını örtbas etmek için antisemitizm suçlamaları kullanılıyor”

Haberler: AA