Gantz'ın Ulusal Birlik Partisi temsilcisi MK Pnina Tamano-Shata bugün (Perşembe) meclisin feshedilmesi için bir yasa tasarısı sundu.

Tasarı, parti lideri Benny Gantz'ın 7 Ekim olaylarından bir yıl sonra, Ekim ayına kadar yeni seçimlerin yapılması yönündeki çabalarının bir sonraki adımı olarak görüldü.

Tamano-Shata şunları söyledi: "7 Ekim, halkın güvenini kazanmak, güvenlik, ekonomi ve hepsinden önemlisi İsrail toplumundaki muazzam zorluklar karşısında bizi güvenle yönetebilecek geniş ve istikrarlı bir birlik hükümeti kurmak için geri dönmemizi gerektiren bir felakettir. Tasarıyı şimdi sunmamız, mevcut oturumda gündeme getirmemize olanak sağlayacaktır."

GANTZ'DAN "SAVAŞA AYAR VERİN" ÇIKIŞI

İki hafta önce Gantz, Netanyahu'ya savaş için stratejik bir plan oluşturması için 8 Haziran'a kadar süre tanıyan bir ültimatom sundu: ''Rehinelerimizi eve getirin, Hamas rejimini devirin, Gazze Şeridi'ni boşaltın ve İsrail'in güvenlik kontrolünü sağlayın. İsrail'in güvenlik kontrolünü sağlamanın yanı sıra, Şeridi sivil bir şekilde yönetecek ve Hamas ve Abbas'a karşı gelecekte bir alternatifin temelini atacak bir Amerikan-Avrupa-Arap-Filistin yönetimi kurun, kuzeyde yaşayanları 1 Eylül'e kadar evlerine geri döndürün ve Batı Negev'i rehabilite edin, İran'a karşı özgür dünya ve Arap dünyasıyla bir ittifak oluşturacak genel bir hamlenin parçası olarak Suudi Arabistan ile normalleşmeyi teşvik edin ve tüm İsraillilerin devlete hizmet etmesine ve yüce ulusal çabaya katkıda bulunmasına yol açacak bir hizmet planını benimseyin.

"Her halükarda Hamas'ın ve tüm düşmanlarımızın peşini her yerde ve her zaman bırakmayacağız. Güvenlik sadece bizim elimizde olacak. Hiçbir oluşumun bir Filistin devletini dayatmasına izin vermeyeceğiz ama bir umut ufku sağlayacağız."

Gantz Netanyahu'ya hitaben şunları söyledi: "Sizi uzun yıllardır İsrailli bir lider ve vatansever olarak tanıyorum: ne yapılması gerektiğini çok iyi biliyorsunuz. On yıl önceki Netanyahu doğru olanı yapardı. Bugün de doğru eylemi ve vatanseverce davranışı yapabilecek misiniz? İsrail halkı sizi izliyor. Siyonizm ile kinizm, birlik ile bölünme, sorumluluk ile ihmal ve zafer ile felaket arasında bir seçim yapmalısınız.

Gözaltı ve engellemelere rağmen 30 bin Müslüman Mescid-i Aksa'da cuma namazı kıldı Gözaltı ve engellemelere rağmen 30 bin Müslüman Mescid-i Aksa'da cuma namazı kıldı

''Eğer ulusal olanı kişisel olana tercih eder ve Herzl, Ben-Gurion, Begin ve Rabin'in yolundan yürümeyi seçerseniz, bizde mücadele için ortaklar bulacaksınız. Ancak bağnazların yolunda yürümeyi ve tüm ulusu uçuruma sürüklemeyi seçerseniz - hükümetten istifa etmek zorunda kalacağız. Halka başvuracağız ve halkın güvenini kazanacak bir hükümet kuracağız. Gerçek bir düzeltme ve zafer getirecek geniş bir birliğe dayalı bir hükümet kuracağız" dedi.