The Notion yazarı James Bamford'un haberine göre İsrail hükümeti ABD'de Filistin hakları için mücadele eden Amerikalı öğrencileri, öğretim üyelerini ve kampüs gruplarını fişliyor.

ABD basını: Washington, İsrail'den esir takası müzakerelerine heyet göndermesini istedi ABD basını: Washington, İsrail'den esir takası müzakerelerine heyet göndermesini istedi

Üniversite kampüslerinde Filistin davasına verilen desteğin artmasından korkarak bu grupları gözetlemek, taciz etmek, korkutmak ve dağıtmak için gizli bir cephe kuruldu.

Bu çabanın kritik bir parçası da az bilinen Washington merkezli Kampüste İsrail Koalisyonu (ICC). Hem İsrail istihbaratı hem de AIPAC (Amerikan İsrail Kamu İşleri Komitesi) ile bağlantıları olan bu örgüt, Filistin yanlısı öğrenciler ve gruplar hakkında istihbarat toplamak için yıllardır ABD'deki Yahudi ve İsrail yanlısı kampüs örgütlerine mensup öğrenci muhbirleri kullanıyor.

2016 yılında AIPAC'in kıdemli ulusal saha organizatörü olan Lila Greenberg Tony Kleinfeld'e. "Kampüste İsrail Koalisyonu, tüm kampüs örgütlerinin kaynaklarını bir havuzda topluyor. Böylece tüm açılardan dinlenebiliyorlar," diyor. Bir Yahudi olan Kleinfeld, bir El Cezire belgeseli için gizli muhabir olarak çalışırken İsrail yanlısı bir aktivist gibi davranıyordu. Ayrıca şu anda ICC'nin icra kurulu başkanı ve AIPAC'in eski ulusal saha direktörü olan Jacob Baime ile de bir araya geldi. Baime, Washington'daki merkezinde Kleinfeld'e örgütünün Filistin haklarını destekleyen Amerikalı öğrencilere gizlice saldırma gücü hakkında övünüyordu. "Onları ezmek için muazzam bir ulusal siyasi kampanya oluşturduk" dedi.

ABD'NİN IRAK İŞGALİNDEN İLHAM ALINDI

Kleinfeld'in gizli kamerasına konuşan Baime, ICC'yi temelde gizli bir İsrail askeri komutanlığı olarak tanımlıyor. "General Stanley McCrystal'ın Irak'taki kontrgerilla stratejisi örnek alındı. Aslında bizim için çok iyi işleyen bu stratejiden çok şey kopyaladık. Bu parçalardan biri de Operasyon ve İstihbarat Özeti." ICC'nin o zamanki operasyon direktörü ve şimdiki operasyon müdürü Ian Hersh'e göre, hedeflenen Amerikalı öğrenciler ve öğretim üyeleri hakkında gizli ayrıntılar içeren bu istihbarat özeti daha sonra İsrail Stratejik İşler Bakanlığı'na iletiliyor. 

Bunlar, İsrail'in ABD içinde yasadışı olarak ülke çapında gizli bir kampüs casusluk operasyonu yürüttüğünü ve Baime ile personelinin potansiyel olarak İsrail için gizli yabancı ajanlar olarak hareket ettiğini gösteren çarpıcı ifşaatlardı. Filistin yanlısı öğrencilerle ilgili veriler İsrail istihbaratına aktarıldıktan sonra, Baime'nin sözleriyle, onları "ezmek" için gizli operasyonlarda kullanılabilir

Örneğin 2016 yılında, Mossad'a bağlı bir psikolojik savaş örgütü olan İsrail Psy-Group, Kelebek Projesi'ni başlattı. ABD'deki zengin Yahudi bağışçılar tarafından gizlice finanse edilen bu projenin hedefleri arasında sahte bilgilerle hedeflerine saldırmak, itibarlarını zedelemek ve onları terörist olarak damgalamak vardı. O dönemde Psy-Group'un üst düzey yetkilisi ve Mossad'ın eski müdür yardımcısı olan Ram Ben-Barak, Butterfly konusunda çok hevesliydi ve operasyonun "bir savaş" gibi olduğunu söylüyordu.

Birçok kurban arasında Berkeley'deki California Üniversitesi'nde öğretim görevlisi ve Filistin yanlısı hareketin liderlerinden biri olan Hatem Bazian da vardı. Bir sabah kızını okula götürmek üzereyken, kendisinin ve sakin Kuzey Berkeley mahallesindeki cadde boyunca park etmiş diğer arabaların ön camında bir broşür buldu. Dehşet verici bir şekilde, el ilanlarında kendi resmi ve büyük harflerle yazılmış "TERÖRÜ DESTEKLİYOR" yazısı vardı. Bazian hakkında yanlış ve yanıltıcı verilerin yanı sıra sahte "anti-Semitizm" suçlamalarını içeren bir dosya da hazırlandı.

FİŞLEMEK SON TEKNOLOJİ ALETLER KULLANILIYOR

Baime'ye göre, ICC'nin düz ekran monitörlerden oluşan duvarıyla savaş odası benzeri komuta merkezi piyasadaki en gelişmiş istihbarat teknolojisini kullanıyor. O zamanlar bu teknoloji, Facebook, Twitter, YouTube, bloglar ve diğer çevrimiçi topluluklar da dahil olmak üzere 650 milyondan fazla sosyal medya kaynağından gerçek zamanlı olarak çevrimiçi konuşmaları izleyen Radian6 adlı uygulamayı içeriyordu.

Bir gösterge paneli coğrafi konum verileri ve diğer ayrıntıları sağlıyordu. Baime, "Önümüzdeki yıl bunu aşamalı olarak kaldırıyoruz ve İsrail'de geliştirilen daha sofistike bir teknolojiyi devreye sokuyoruz," dedi. "Araştırma operasyonu çok yüksek teknolojiye sahip. Birkaç yıl önce buraya geldiğimde bütçe 3,000 dolardı. Bugün bir buçuk milyon ya da daha fazla. Muhtemelen şu anda bile 2 milyondur. " Bütçe o zamandan beri 9 milyon dolara ulaştı.