İsrail'in mermisi kalmadı: ABD'den 1 milyar dolarlık silah desteği İsrail'in mermisi kalmadı: ABD'den 1 milyar dolarlık silah desteği

İsrail'e ait insansız hava araçları (İHA), Gazze semalarında uçarak bombardımanlardan korunmaya çalışan sivillere yönelik sinsi bir oyun sahneliyor. İHA'lar, gerçekmiş gibi duyulan ağlayan çocuk ses kayıtları yayınlayarak, özellikle de çocukların saklandıkları yerlerden çıkıp sesin kaynağına yönelmelerini sağlıyor. Daha sonra, ortaya çıkan savunmasız siviller, acımasızca hedef alınıyor ve katlediliyor.

Saldırılar sonucunda sayısız sivil hayatını kaybederken, yaralılar arasında çok sayıda çocuk bulunuyor. Hastaneler yaralılarla dolup taşarken, Gazze halkı temel ihtiyaçlarını karşılamakta zorlanıyor. Birleşmiş Milletler ve insan hakları örgütleri, İsrail'in işlediği savaş suçlarına karşı harekete geçilmesi için çağrıda bulunuyor.

Gazze'de yaşanan bu insanlık dramına tanıklık eden bir baba, yaşadığı korkunç anları şu sözlerle anlatıyor:

"Bombardımanlar başladığında çocuklarım korkudan tir tir titriyordu. Dışarıdan bir çocuğun ağlama sesi duyduk. Kızım 'Baba, dışarıdaki çocuğa yardım edelim' diye yalvardı. Kapıyı açtığımız anda, İsrail İHA'sı tam tepemizde belirdi. Hemen içeri kaçtık ama İHA evimizi vurdu. Kızım yaralandı, evimiz kullanılamaz hale geldi. İsrail, çocuklarımızın masumiyetini bile hedef alıyor. Bu nasıl bir vicdansızlıktır?"

Gazze'de şehit sayısı 34 bin 388'e yükseldi

İsrail'in Gazze Şeridi'ne yönelik saldırılarında hayatını kaybeden sivillerin sayısı artıyor.

Gazze'deki Filistin Sağlık Bakanlığı'nın açıklamasında, İsrail saldırılarında 7 Ekim'den bu yana 34 bin 388 kişinin şehit olduğu belirtildi.

Saldırılarda 77 bin 437 kişi de yaralandı.

İsrail ordusu ve siyasi otorite her ne kadar saldırıların Hamas'ı hedef aldığını öne sürüyor olsa da açıklanan veriler ve görüntüler ışığında yapılan değerlendirmelerde, İsrail'in bölgede sivilleri doğrudan hedef aldığı biliniyor.

Ölenlerin yüzde 70'inin kadın ve çocuklar olduğu belirtiliyor.

7 Ekim'de Gazze Şeridi'ne yönelik hiçbir hedef gözetmeyen ağır bir bombardıman başlatan İsrail, 27 Ekim tarihinde bölgeyi karadan işgal etmeye başlamıştı.