Gazze'deki ve bölgedeki Filistinli mültecilere yardım ve hizmet sağlayan UNRWA, İsrail'in bir düzine çalışanını 7 Ekim'de Hamas'ın İsrail'e yönelik saldırılarına karışmakla suçlamasından bu yana kriz içinde. İddialar UNRWA'nın en büyük bağışçısı olan ABD ve diğer bazı ülkelerin fonlarını durdurmasına yol açarak ajansın geleceğini belirsizliğe sürükledi.

UNRWA başkanı bu ayın başlarında bazı bağışçıların yakında geri döneceğine dair ihtiyatlı bir iyimserlik ifade etse de ABD'li yetkililer Washington'un finansmandaki duraklamasının Kongre'deki muhalefet nedeniyle kalıcı hale gelebileceğini söyledi.

AB Yürütme Komisyonu, ABD'den sonra UNRWA'nın önde gelen bağışçılarından biri. Komisyon 1 Mart'ta ajansa 50 milyon Avro ödeyeceğini ancak İsrail'in iddialarıyla ilgilenirken 32 milyon Avro'yu geri tutacağını açıkladı.

HERHANGİ BİR KANIT YOK

Avrupa Komisyonu'nun insani yardım ve kriz yönetiminden sorumlu başkanı Janez Lenarcic, ne kendisinin ne de bildiği kadarıyla AB yönetiminden herhangi birinin ya da UNRWA'nın diğer donörlerinin İsrail tarafından kendilerine kanıt sunulmadığını söyledi.

Lenarcic gazetecilere yaptığı açıklamada, "Bu iddialar günün sonunda doğru çıksa bile, bu UNRWA'nın fail olduğu anlamına gelmez" dedi.

Bu durumda Lenarcic, yargısız infaz yerine bireysel hesap verebilirliğin söz konusu olacağını ve "yeri doldurulamaz" ajansın temizlenip yoluna devam etmesinin isteneceğini söyledi.

Kolpacı İran'ın İsrail'e 'İHA gösterisi' kısa sürede sona erdi Kolpacı İran'ın İsrail'e 'İHA gösterisi' kısa sürede sona erdi

"UNRWA doğru, derhal ve etkili bir şekilde tepki verdi. Çeşitli önlemler aldı. Bir soruşturma başlatıldı. Bir inceleme var. Şu ana kadar tüm bunlardan memnunuz," dedi Lenarcic.

"UNRWA elbette burada kritik bir rol oynamaktadır çünkü eşsiz bir altyapıya, depolara, barınaklara ve lojistik kapasiteye sahip."

UNRWA'yı finanse etmeyi kesen bazı ülkeler ve AB, kararından döndü

İsrail'in bazı Birleşmiş Milletler (BM) Yakın Doğu'daki Filistinli Mültecilere Yardım ve Bayındırlık Ajansı (UNRWA) personelinin 7 Ekim saldırılarına karıştığına ilişkin iddiaları sonrası Ajans'a sağladıkları mali desteği askıya alan Avustralya, Kanada, İsveç ve Avrupa Birliği (AB), UNRWA'yı finanse etmeye devam edeceklerini duyurdu.