İtalya ile Çin arasında 2004 yılında stratejik ortaklık anlaşması imzalanmış ve Roma yönetimi daha sonra Kuşak-Yol projesine dahil olmuştu. Ancak İtalya, Çin'in Kuşak-Yol projesinden ayrılma kararı verdi.

Çin'in Kuşak-Yol projesine katılan tek G7 ülkesi olan İtalya, projeden çekilme planını açıkladı. İtalya Başbakanı Giorgia Meloni Hindistan'da düzenlenen G20 Zirvesi kapsamında Çinli mevkidaşı Li Çiang ile bir araya geldi.

İtalyan Corriere della Sera gazetesinde yer alan habere göre, Başbakan Meloni, görüşmede Kuşak-Yol projesinden ayrılma niyetini mevkidaşına iletti. Çin Başbakanı Li ise, alınan kararı yeniden düşünmeleri için Meloni'yi ikna etmeye çalıştı.

Haberde Başbakan Meloni'nin aldıkları kararın ABD yönetimi tarafından dikta edilmediğini anlattığı belirtilirken, İtalyan gazetelerinde de benzer yorumlar öne çıktı. İtalyan Başbakanlığı tarafından yapılan açıklamada ise Meloni ve Li'nin cumartesi günü Yeni Delhi'deki G20 Zirvesi'nde ilişkileri derinleştirmek üzere görüşmelerde bulundukları belirtildi.

İtalya ile Çin arasında 2004 yılında stratejik ortaklık anlaşması imzalanmış ve Roma yönetimi daha sonra Kuşak-Yol projesine dahil olmuştu. Projeye katılan ilk G7 ülkesi olan İtalya, Çin'in etkisinin artacağı gerekçesiyle baskı altındaydı.

Gine Cumhurbaşkanı: "Artık bize ders vermeyi bırakma zamanı geldi" Gine Cumhurbaşkanı: "Artık bize ders vermeyi bırakma zamanı geldi"

Projenin İtalya'nın Çin'e karşı ihracat dengesini bozduğunu söyleyen siyasetçiler, anlaşmayı imzalayan bir önceki yönetimi eleştiriyor. Gelecek yıl yapılacak G7 zirvesine başkanlık yapacak İtalya'nın batılı müttefiklerinin baskılarını azaltmaya çalıştığı belirtiliyor.

patronlardunyasi.com