Şarku’l Avsat’ın Axios sitesinden aktardığı habere göre, Katar Başbakanı Şeyh Muhammed bin Abdurrahman Al Sani, ülkeye gelen, Hamas’ın elindeki bazı İsrailli rehinelerin yakınlarıyla görüştü.

Al Sani, 2 Ocak’ta düzenlenen Aruri’ye yönelik suikastın ardından takas müzakerelerinin zorlaştığını belirtti.

Kaynaklar, bu zorlukların artık Aruri’ye bu hafta başında düzenlenen suikast sonrasında artan gerilimleri de içerdiğini bildirdi.

İsrail Gazze’de sadece Filistinlileri değil tarihi de yok ediyor İsrail Gazze’de sadece Filistinlileri değil tarihi de yok ediyor

Başbakan ayrıca, Beyrut’ta yaşananlardan sonra Hamas’la konuşmanın daha zor olduğunu söyledi.

Şeyh Muhammed bin Abdurrahman Al Sani, rehinelerin yakınlarına, kişisel olarak yeni bir takas anlaşması yapmaya devam etmeye kararlı olduğunu ve zorluklar ne olursa olsun pes etmeyeceğini de belirtti.

Habere göre, söz konusu aileler ayrıca Katar’ın Hamas ve İsrail ile müzakere ekibine başkanlık eden, Katar Dışişleri Bakanı Danışmanı Muhammed bin Abdulaziz el-Huleyfi ile de görüştü.

Söz konusu haberde, “Huleyfi, 100’den fazla rehinenin serbest bırakılmasına yol açan önceki anlaşmanın mimarlarından biriydi” ifadeleri kullanıldı.

Katarli yetkili siteye yaptığı açıklamada şunları söyledi;

“Mümkün olan her kanalı kullanıyoruz. ABD ve İsrail’deki mevkidaşlarımızla yakın işbirliği içindeyiz. Ancak Katar bir arabulucudur. Hamas’ı kontrol etmiyor.

Gazze’deki bombardımanın artması nedeniyle Hamas’la olan iletişim ve rehine görüşmelerinin karmaşık hale geldiğini söyleyen yetkili, “Açıkçası yapılacak daha çok iş var. Gerektiği sürece devam etmeye kararlıyız” dedi.