NBC News, İslami Direniş Hareketi (Hamas) siyasi büro başkan yardımcısı Salih El Aruri'ye düzenlenen suikastın arkasında İsrail'in olduğunu doğrulayan kaynaklara dayanarak, Tel Aviv'in birkaç yıl içinde bir dizi suikast gerçekleştirmeyi planladığını belirtti.

Kanal Cumartesi günü İsrail'in resmi olarak Aruri suikastının sorumluluğunu üstlenmediğini ancak bu operasyonun Filistin direnişinin terörist İsrail'e karşı başlattığı El Aksa operasyonuna atıfta bulunarak geçen Ekim ayının yedisinde düzenlenen saldırıya yanıt vermek için düzenlenen suikastlerin ilk adımı olabileceğini bildirdi.

Kanalın İsrailli yetkililerden aktardığına göre istihbarat servisleri çeşitli ülkelerdeki Hamas lider ve kadrolarını takip etmek üzere "Indigo" adı altında ortak bir misyon oluşturdu.

Geçtiğimiz Salı günü El Aruri, aralarında hareketin askeri kanadı El Kassam Tugayları'ndan iki komutanın da bulunduğu altı Hamas üyesiyle birlikte hareketin Beyrut'un güney banliyölerindeki ofisini hedef alan bir hava saldırısında öldürülmüştü.

Suikastın ardından Filistinli gruplar ortak bir açıklama yaparak İsrail'e her alanda ve her cephede karşılık verme çağrısında bulundu.

Shin Bet güvenlik şefi Ronen Bar, hükümetin Hamas liderlerini her yerde takip etme direktifinden söz etti.

Aralık ayı başında İsrail Yayın Kurumu tarafından yayınlanan bir ses kaydında Barr, güvenlik güçlerinin Hamas'ı "Gazze'de, Batı Şeria'da, Lübnan'da, Türkiye'de ve Katar'da" ortadan kaldırmaya çalıştığını söyledi. 

İsrail, UAD'nin kararlarından beri Gazze'de 3 bin kadın ve çocuk öldürdü İsrail, UAD'nin kararlarından beri Gazze'de 3 bin kadın ve çocuk öldürdü

Hamas ise bu tür tehditlerin "işgalin içinde bulunduğu siyasi ve saha çıkmazını yansıttığını ve kardeş ülkelerin egemenliğinin ihlalini temsil ettiğini" söyleyerek karşılık verdi ve tehditlerin, kanları ve ailelerinin kanı sabırlı Filistin halkının kanına karışmış olan hareketin liderlerinin hiçbirini korkutmadığını vurguladı.