Kerkük’te bir haftadan beridir Haşdi Şabi taraftarları, Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) merkezinin partiye iadesine karşı gösteriye başlamış, çadır kurarak yolları kapatmıştı.

Kentte yolların kapatılmasını protesto eden Kürtler bugün öğleden sonra Rehimawa semtinde gösterileri düzenledi.

Göstericilere ateş açıldı: 2 kişi hayatını kaybetti

Güvenlik güçleri, Arap eylemcilerin kurduğu çadıra doğru ilerlemeleri üzerine Kürt göstericilere ateş açtı.

Rûdaw muhabiri Herdi Muhammed, güvenlik güçleri tarafından açılan ateş sonucunda Hawkar Muhammed (38) isimli bir göstericinin hayatını kaybettiğini ve bazı göstericilerin yaralandığını aktardı.

Kameralara yansıyan görüntülerde bazı askerlerin silahların yönünü göstericilere doğrulttuğu görüldü.

Yaralananlardan Heval Star adında bir kişinin daha yaşamını yitirdiği öğrenildi. 

Muhabirimiz ayrıca Kerkük'teki Türkmen ve Arapların gösteri yapan tarafların birbirleri ile çatışmasından endişe duyduğunu aktardı.

Kerkük’te sokağa çıkma yasağı ilan edildi

Bu gelişmelerin ardından Kerkük polisi, şehir sakinlerine evlerine dönmesi çağrısı yaparak, sokağa çıkma yasağı ilan edildiğini duyurdu.

Filistin tasarısı BM'de onaylandı Filistin tasarısı BM'de onaylandı

Kerkük Polis Müdürlüğü Sözcüsü Amir Şivani, gösteriler sırasında 3'ü polis 10 kişinin yaralandığını bildirdi.

Rûdaw'a konuşan Sözcü Şivani, olaylar nedeniyle kent genelinde bir günlük sokağa çıkma yasağı kararı alındığını belirterek sükunet çağrısı yaptı.

Ne olmuştu?

Kerkük’te 16 Ekim 2017'de kente giren Irak ordusu ve Heşdi Şabi güçleri Kürdistan Demokrat Partisi’ne ait binayı boşaltıp Operasyonlar Komutanlığı karargahı yapmıştı.

Irak Başbakanı Muhammed Şiya es-Sudani, 18 Aralık 2023'te yapılacak il meclis seçimleri öncesinde Kerkük’te daha önce KDP'ye ait olan ve sonradan Irak Ortak Operasyonlar Komutanlığı’na verilen binanın boşaltılarak partiye devredilmesi talimatını vermişti.

Bu kararın ardından 25 Ağustos günü karargahın önünde çadır kurup nöbet tutan bir grup Heşdi Şabi taraftarı Kerkük-Erbil otoyolunu trafiğe kapattı. Çoğu Kerkük’ün çevresindeki Arap köylerinden ve bir kısmı da Diyala ile Bağdat’tan getirilen göstericiler, binanın KDP’ye devredilmesini protesto ediyor.

Gösterilere, Heşdi Şabi bünyesinde Kays el-Hazali liderliğindeki Asayib Ehlilhak Hareketi de destek veriyor.