2019'un son aylarında dünya gündemine giren Koronavirüs (Kovid-19) dünya genelinde bir etkiye sahip oldu.

Şimdi ise Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Kovid-19'un sağlık açısından artık 'küresel bir acil durum' teşkil etmediğini açıkladı.

Bu açıklama ile virüsün kökeni, nasıl ve ne zaman ortaya çıktığına dair henüz net bir bilgiye sahip olmayan bilim dünyası, ABD'den gelen yeni açıklamaları tartışıyor.

İngiliz Sunday Times’a konuşan yetkililer, salgının sıfır noktası olan Wuhan Viroloji Enstitüsü’nde yapılan bilimsel deneylerin detaylarını kamuoyu ile paylaştı.

Araştırmacılar, Covid-19'un söz konusu laboratuvardaki bilim insanları tarafından Çin'in güneyindeki bir maden kuyusunda keşfedilen benzer bir Koronavirüs üzerinde yapılan deneyler yoluyla ortaya çıktığına inanıyor.

Wuhan Viroloji Enstitüsü'ndeki araştırmacıların, daha sonra albino fareleri enfekte etmek için kullanılan yüksek derecede bulaşıcı mutant suşlar oluşturmak için ölümcül koronavirüsleri birleştirdiklerini iddia ediyor.

Yetkililer, araştırma programının Çin ordusu tarafından biyolojik silah geliştirmek amacıyla finanse edilmesi nedeniyle gizli tutulduğuna ve üzerinin örtüldüğüne inanıyor.

Müfettişler, virüsün dünyaya yayılmadan önce bir laboratuvar kazasıyla Wuhan şehrine sızan Covid-19'un ortaya çıkmasına yol açtığını öne sürüyor.

ABD'den İsrail'e Gazze'de katliamın devamı için yeşil ışık ABD'den İsrail'e Gazze'de katliamın devamı için yeşil ışık

Geçtiğimiz günlerde BBC'ye konuşan Çinli bilim insanı George Gao'nun sözleri Dünya basınında geniş yer bulmuştu.

Çinli üst düzey bilim insanı BBC'ye verdiği demeçte, virüsün laboratuvardan sızmış olma olasılığının göz ardı edilmemesi gerektiğini söylemişti.

Çin Hastalık Kontrol Merkezi'nin başkanı olarak Prof George Gao, pandemiye yanıt vermede ve kökeninin izini sürme çabalarında kilit bir rol oynadı.

Çin hükümeti, hastalığın Wuhan'daki laboratuvardan kaynaklanmış olabileceği yönündeki tüm iddiaları reddediyor. Ancak Gao bu ihtimali gözardı etmiyor.