Geçtiğimiz Temmuz ayında Birleşmiş Milletler ve Türkiye'nin aracılık ettiği anlaşma, Rusya-Ukrayna çatışması nedeniyle bloke edilen Ukrayna tahılının güvenli bir şekilde ihraç edilmesini sağlayarak küresel gıda krizini hafifletmeyi amaçlıyordu.

Söz konusu anlaşma birkaç kez uzatılmıştı ancak, Rusya aylardır anlaşmanın uzatılması için gerekli koşulların yerine getirilmediğini belirtiyordu.

Netanyahu: UCM Yahudileri korumak için kuruldu Netanyahu: UCM Yahudileri korumak için kuruldu

Kremlin'den yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

"Karadeniz Tahıl Koridoru anlaşması bugün geçerliliğini yitirmiştir. Rusya'yı ilgilendiren koşullar yerine getirildiğinde, Rusya derhal anlaşmaya geri dönecektir. Anlaşmanın Rusya'yı ilgilendiren kısımları yerine getirilmemiştir, bu nedenle yürürlükten kalkmıştır. Şimdilik anlaşma durdurulmuştur."

"KIRIM KÖPRÜSÜ'NE SALDIRI İLE ANLAŞMASININ SONA ERMESİ ARASINDA BAĞLANTI YOK"

Bununla birlikte Kremlin, dün gece 2 kişinin hayatını kaybettiği Kırım Köprüsü'ne yönelik saldırının tekrarını önlemek için harekete geçeceğini belirtti.

"Kiev, Avrupa başkentleri ve NATO arasındaki koordinasyonun ne kadar derin olduğunu biliyoruz. Nihayetinde köprü saldırısına verilecek yanıt 'özel askeri operasyon' hedeflerine ulaşmak olacaktır." açıklamasını yapan Kremlin, saldırısı ile tahıl anlaşmasının sona ermesi arasında bir bağlantı olmadığını vurguladı. Kremlin, konuya ilişkin "Putin saldırıdan önce tahıl anlaşması konusundaki tutumunu açıkça belirtti." dedi.