Kremlin Sözcüsü Dmitry Peskov, "Şunu biliyoruz ki, kimse Türkiye'yi Avrupa'da görmek istemiyor, Avrupalıları kastediyorum. Türk ortaklarımız da pembe gözlük takmamalı" dedi.

Keza NATO'nun genişlemesi süreci de dahil tüm anlaşmazlıklara rağmen Moskova'nın Ankara ile güçlü ilişkiler kurmayı arzuladığı belirtildi.

Kremlin Sözcüsü Dmitry Peskov, Litvanya'da iki gün sürecek NATO zirvesi öncesinde Türkiye'nin, İsveç'in ittifaka katılımına yönelik vetosunu kaldırma kararıyla ilgili bir soruyu yanıtladı.

"Türkiye Batı'ya yönelebilir. Türkiye'nin Cumhuriyet tarihinde Batı'ya yoğun şekilde yöneliminin olduğu gibi daha az yoğun yönelim yaşanan dönemleri olduğunu da biliyoruz" ifadesini kullandı.

Batı kendi ‘putunu’ da yemeye başladı: İsrail'e eleştiriyi savunan rektör baskılar karşısında istifa etti Batı kendi ‘putunu’ da yemeye başladı: İsrail'e eleştiriyi savunan rektör baskılar karşısında istifa etti

Konuşmasını "pembe gözlük" tanımıyla sürdüren Peskov, "Ama şunu da biliyoruz ki, kimse Türkiye'yi Avrupa'da görmek istemiyor, Avrupalıları kastediyorum. Ve burada Türk ortaklarımız da pembe gözlük takmamalı" dedi.