Belarus devlet haber ajansı Belta’nın aktardığına göre Devlet Başkanı Aleksandr Lukaşenko, Brest bölgesine gerçekleştirdiği ziyaret sırasında, Rusya’nın Belarus’a yerleştireceği nükleer silahların sorulması üstüne, “Nükleer silah güvenliktir. Fakat Tanrı korusun da bu silahları kullanmamız gerekmesin. Her şeye rağmen bunun olmamasını diliyorum” değerlendirmesini yaptı.

Lukaşenko, “Bizler barışçıl insanlarız. Tarihimiz için savaştık. Yaptığımız şey silahlarla oynamak değil, ancak ülkemizi korumak için her an hazırlık yapıyoruz” diye ekledi.

Bununla beraber Lukaşenko, Belarus’a yerleştirilmesi planlanan nükleer silahlardan yarıdan fazlasının ellerine ulaştığını ve ülkenin çeşitli yerlerine dağıtıldıklarını kaydetti.

FBI'nın sorguladığı İsrailli tarihçi Pappe: Yaşananlar Siyonist projenin sonunun başlangıcı FBI'nın sorguladığı İsrailli tarihçi Pappe: Yaşananlar Siyonist projenin sonunun başlangıcı

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, haziran ortasında yaptığı bir açıklamada, Belarus’a konuşlandıracakları nükleer silahların ilk partisinin ülkeye yerleştirildiğini söylemişti.