Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ve İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ortak basın toplantısında konuştu.

Macron, Hizbullah ve İran'ı sorumlu davranmaya çağırarak IŞİD'e karşı savaşan koalisyonun Hamas'a karşı da savaşmasını önerdiğini söyledi. Netanyahu ise Hamas'ı, "uygarlığı Orta Çağ'a geri götürmeye çalışan bir şer ekseninin parçası" olarak tanımlayarak savaşı Hamas'ın kazanması halinde herkesin tehlikede olacağını savundu. 

Macron: IŞİD'e karşı savaşan koalisyon Hamas'a karşı da savaşsın

"Terörizmin İsrail ve Fransa'nın ortak düşmanı olduğunu" söyleyen Fransa Cumhurbaşkanı Macron, terörizmle merhamet olmadan ama kurallarla mücadele edilmesi gerektiğini belirtti. Macron ayrıca Hamas tarafından tutulan tüm rehinelerin serbest bırakılması çağrısını yineledi. 

Macron, uluslararası toplumun bölgedeki çatışmaların tırmanmasından kaçınması gerektiğini söyledi. Özellikle Hizbullah ve İran'ı sorumlu davranmaya çağıran Macron, IŞİD'e karşı savaşan koalisyonun Hamas'a karşı da savaşmasını önerdiğini söyledi.

Netanyahu: Hamas kazanırsa herkes tehlikede olur

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ise Hamas'ın "kazanması" halinde "herkesin tehlikede olacağını" söyledi. Netanyahu, Hamas'ı, "uygarlığı Orta Çağ'a geri götürmeye çalışan bir şer ekseninin parçası" olarak tanımladı. 

Yaşananın "Orta Doğu ve Arap dünyasının kalbi ve ruhu için bir savaş" olduğunu söyleyen Netanyahu, "Hamas'a karşı kesin bir zafer kazanmalıyız" dedi. 

Hizbullah'a bir uyarı da Netanyahu'dan

İsrail Başbakanı, savaşa anlamlı bir şekilde katılmaya karar vermesi halinde Hizbullah'ın "korkunç sonuçlarla" karşılaşacağı konusunda uyardı.

ABD’nin Gazze’ye kurduğu “işgal limanı” tamamlandı ABD’nin Gazze’ye kurduğu “işgal limanı” tamamlandı

İsrail Cumhurbaşkanı Isaac Herzog da sabah saatlerinde Fransa Cumhurbaşkanı Macron ile yaptığı basın toplantısında "Kuzey sınırımızda ya da başka biriyle çatışma arayışında olmadığımızı açıkça belirtmek isterim. Biz Hamas'ın altyapısını yok etmeye ve vatandaşlarımızı evlerine geri getirmeye odaklanmış durumdayız. Ancak Hizbullah bizi savaşa sürüklerse bunun bedelini Lübnan'ın ödeyeceği açık olmalıdır" demişti.