Habere göre Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, Yunanistan, İtalya ve Belçika Başbakanları ile birlikte Pazar günü Kahire'ye giderek fonları resmen açıklayacak.

Söz konusu fon Gazze'nin yanı sıra Sudan'daki çatışmaların da Mısır'a etkisini hafifletmeyi amaçlıyor. AB, Mısır'da artan ekonomik baskıların bölgeden Avrupa'ya göçü artırmasından endişe ediyordu.

Anlaşma, Avrupa'nın komşularında ekonomik istikrarsızlığı önlemek ve Afrika'dan düzensiz göçü durdurmak amacıyla Kuzey Afrika ülkeleriyle yaptığı bir dizi anlaşmanın sonuncusu olacak.

Anlaşma kapsamında Mısır'ın enerji sektörüne destek verilirken, ülkede sayıları giderek artan Sudanlı mülteciler konusunda da ülkeye yardım edilecek. Ayrıca Libya sınırı da güçlendirilerek bölgeye kaçak geçişler engellenecek.

Planlanan paket 2027 yılı sonuna kadar 7.4 milyar euro'luk hibe ve krediyi içeriyor.

Paketin yaklaşık 1 milyar euro'luk acil mali yardım kısmının hemen ödenmesi söz konusu. Mısır'da IMF programı kapsamında yapılan reformlara bağlı olarak, paketin 4 milyar euro'luk kısmının ise AB üye ülkeleri tarafından onaylanması gerekiyor.

Pakete ilişkin açıklamada bulunan Yunanistan Göç Bakanı Dimitris Kairidis FT'ye verdiği demeçte Mısır'ın Avrupa'ya yönelik düzensiz göçün yönetilmesinde "çok kritik ve kilit bir rol" oynadığını belirtti.

"Netanyahu Refah'a girmek için tarih belirledi" "Netanyahu Refah'a girmek için tarih belirledi"

Kairidis "ciddi bir ekonomik kriz ve ciddi bir mülteci krizi ile karşı karşıya olan Mısır'a acil destek verilmesinin hayati önem taşıdığını" ifade etti.