Yaklaşık beş aydır Gazze halkını sindirmek için elinden gelen tüm imkanlarla katliam gerçekleştiren Siyonist çeteye karşı tepkiler sürüyor. İstanbul Fatih'te, Gazze Dayanışma Platformu’nun çağrısıyla bir araya gelen Müslümanlar, Gazze duyarlılığını sürdürmek için seslerini yükselttiler.

Muhammed Yahya Yıldızhan'ın Kur'an-ı Kerim tilavetiyle başlayan eylemde Gazze Dayanışma Platformu adına Ufuk Çolak sunuş konuşmasını gerçekleştirdi.

"Gazze’de bir buçuk milyon kardeşimiz Mısır sınırına sıkıştırıldı. İşbirlikçiler katliamı izlerken Kassam direnmeye devam ediyor. Bizler de direnişi selamlamak için buradayız. Buradan muhacirlere yönelik artan düşmanlığa karşı da farkındalık çağrımızı yineliyoruz."

Özgür-Der Genel Başkanı Rıdvan Kaya, Gazze’nin insanlık için bir meşale olduğunu ve halkların aylardır Gazze için meydanlarda olduğunu ifade etti.

“Beş aya yakın bir zamandır dünya vahşi bir soykırımı izliyor. 7 Ekim’de yaşadığı hezimeti ört bas etmek isteyen Siyonist çete insanlığa ait her türlü değeri çiğniyor. Dünya devletleri ise buna karşı hiçbir adım atmıyor. Siyonistlerin katliamlara başlarken bazı vaatleri vardı. Gazze halkını sindirmek, Hamas’ı yok etmek ve esirleri kurtarmak gibi... Siyonist çete yaklaşık beş aydır bunların hiçbirisine yaklaşamadı! Hamas bu ümmetin çığlığı ve iftiharıdır. Her şey bittiğinde muzaffer olan Hamas olacaktır bundan da şüphe etmiyoruz.

Dünya ikiye ayrıldı. Soykırıma destek veren müstekbirlerin karşısında neredeyse dünyanın bütün halkları Gazzeli kardeşlerimizle dayanışma içinde. Bizler de bu farkındalık için meydanları aylardır boş bırakmamaya çalışıyoruz. Dualarımızla, infaklarımızla, eylemlerimizle bu çağrıyı yineliyoruz.”

İçtimâî değerlerin yozlaşması, güvensizlik ve düşmanlık İçtimâî değerlerin yozlaşması, güvensizlik ve düşmanlık

"Siyonistlerle ticari ilişkileri sürdürmeniz kabul edilemez bir utançtır!"

Siyonistlerle ticaret ihanetine karşı iktidarın tavrını eleştiren Rıdvan Kaya, ekonomik çekincelerle atılan adımların utanç olduğunu belirtti.

“Ümmet Gazze için ayaktadır. Bu vesileyle Türkiye’deki mevcut iktidara sesleniyoruz; Hamas’ı sahiplenme tavrınızı takdir ederken Siyonistlerle özellikle ticaret olmak üzere ilişkileri sürdürmeniz kabul edilemez bir utançtır!

Gazze halkı açlıktan ölümle karşı karşıya kalmışken para kazanmak için Siyonistlerle ticarete devam edenleri lanetliyoruz. Cebinize doldurduğunuz para aynı zamanda karnınıza doldurduğunuz ateştir. Mal satarken kendinizi de satıyorsunuz. İktidar ise bu utancı Türkiye halkına daha fazla yaşatmamalıdır. Gazze halkı açken Siyonistlere yollanan bir bardak su bile haramdır! Gazze halkı direnirken onları desteklemekten geri durmayalım, eylemleri ve boykotu genişletelim!”

İmam Buhari Vakfı’ndan Mahmud Varhan, işgale karşı sessizliğin katilleri cesaretlendireceğini ifade ederken Filistin için direnişe destek verme çağrısını yineledi.

“Biz tek bir ümmetken bölündük ve ayrılığa düştük. Hainlerin verecekleri hesapları vardır. Ümmeti bölenler herkesin kendi derdiyle uğraşmasını istedi. Ulus devletler eliyle inşa edilen algılara karşı mücadele etmeli ve ümmet olmanın şuuruyla hareket etmeliyiz. Bu sebeple Suriye’de, Afganistan’da, Filistin’deki direnişi birbirinden ayırmadan desteklemeliyiz. Müslümanlar dünyaya örnek olarak esirlere karşı iyi muamelede bulundular. Zor durumda dahi hukuk dışı yollara başvurarak ellerindeki esirleri kullanmadılar. Bu direniş dünyaya Müslümanların ahlakını göstermektedir!

75 yıllık sessizlik bugünkü katliamların temel sebebidir. Filistinli kardeşlerimiz ise cihad ile direnişe devam ediyorlar. Filistin'de vazifesini yerine getiren kardeşlerimiz için felaket yoktur. Esas felaketi Gazze direnişine destek vermeyenler yaşayacak. Dünyevileşen insanlar Gazze’de yaşananlara da ses çıkartmıyor. Bu sessizlik ise katillerin işine yarıyor. Siyonistler bir devlete sahip olmak için çırpınırken bizler de aynı şekilde Filistin direnişi için çırpınıyor muyuz?”

Grup Yürüyüş’ün marşlarının ardından Kubilay Aşkın Durdağ’ın duasıyla eylem sona erdi.

Haksöz Haber