Nijer'de, 26 Temmuz'da çıkan ve şimdi cumhurbaşkanlığını üstlenen Abdurrahmane Tchiani liderliğindeki askeri isyan sonucunda,  Fransız kuvvetleri sınırdışı edildi. Bağımsızlık isteyen Nijer halkı Fransız sömürgeciliğine karşı mücadele eden Nijer, Fransız Büyükelçisi'ne ülkeyi terk etmesi için süre verdi. Buna karşın Fransız Büyükelçi, ülkeyi terk etmedi.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Fransa'nın Nijer Büyükelçisi'nin rehin alındığını açıkladı. 

Libya'da sel sebebiyle kimsesiz kalan çocuklar devlet korumasına alınacak Libya'da sel sebebiyle kimsesiz kalan çocuklar devlet korumasına alınacak

Emmanuel Macron gazetecilere yaptığı açıklamada, "Nijer'de Fransız Büyükelçiliği'nde rehin alınan bir büyükelçimiz ve diplomatik üyelerimiz var" dedi.

ASKERİ ATAŞEYİ SINIRDIŞI ETTİLER

Nijer'in ardından Fransa'ya bir darbe de Afrika ülkesi Burkina Faso'dan geldi. 

Burkina Faso Dışişleri Bakanlığının Fransa Dışişleri Bakanlığına gönderdiği notada, Fransa'nın Vagadugu Büyükelçiliği Askeri Ataşesi Pasquier'in "yıkıcı faaliyetlerde" bulunduğu gerekçesiyle 14 Eylül itibarıyla akreditesinin iptal edildiği bildirildi.

Pasquier ve Askeri Ataşeliğe bağlı personelin sınır dışı edildiği ve ülkeden 2 hafta içinde ayrılması gerektiği vurgulanan notada, Burkina Faso'nun Paris Büyükelçiliğindeki askeri misyonunun da 14 Eylül itibarıyla kapatıldığı kaydedildi.