Ebu Ubeyde'den İsrailli esirlerle ilgili açıklama Ebu Ubeyde'den İsrailli esirlerle ilgili açıklama

İsrail'in ilk işgal planları, ulaşılabilir askeri hedeflerin uzaklığından ve IDF'nin operasyonu başlatma kabiliyeti ve istekliliğinden şüphelenen ABD'li yetkilileri alarma geçirdi.

ABD'li yetkililer, İsrail kara kuvvetlerinin Gazze'ye yönelik saldırılarının şu ana kadar İsrailli askeri yetkililerin başlangıçta Austin ve diğer üst düzey ABD askeri yetkililerine anlattığından daha küçük ve daha odaklı olduğunu söyledi.

New York Times, ABD'li bir yetkilinin, İsraillilerin Austin ve diğer yetkililerin çabalarından sonra planlarını iyileştirdiğini ve revize ettiğini söylediğini aktardı.

İç bölünme

İsrail'in planlarını yeniden gözden geçirmesinin nedenleri arasında, geniş çaplı bir kara harekâtının esir takası müzakereleri üzerindeki potansiyel etkisinin yanı sıra, İsrailli siyasi ve askeri liderler arasında kara harekâtının nasıl ve ne zaman gerçekleşeceği ve hatta işgalin gerçekleşip gerçekleşmeyeceği konusundaki görüş ayrılığı yer alıyor.

Mevcut ve eski Pentagon yetkililerinin yanı sıra kentsel alanlarda askeri operasyonlar yürüten eski ABD komutanları, İsrail'in Filistinli direniş unsurlarını bulmak, meşgul etmek ve tanımlamak için Gazze'de ilerleyen daha küçük keşif birimleriyle aşamalı bir operasyon yürütülmesi gerektiğine inanıyor.

Eski bir üst düzey Pentagon Ortadoğu politika yetkilisi ve emekli bir CIA çalışanı olan Mick Mulroy, "güvenlik açıkları ve boşluklar keşfedildiğinde, İsrail'in ana saldırı güçlerini kullanmaya başvuracağını" söyledi ve emekli General Frederick P. Hodges, İsrail'in bu planı benimseyerek "kayıpları en aza indirmeye veya sınırlamaya ve ikincil hasarı en aza indirmeye" çalıştığına inanıyor.

Biden yönetimi yetkilileri, İsrail'in sonunda ne yapacağını bilmenin zor olduğu konusunda uyardılar, çünkü son günlerde artan hava saldırıları ve genişleyen kara saldırıları daha agresif bir duruşa işaret ediyor.

İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu, İsrail güçlerinin geçen Cuma günü Gazze Şeridi'ne girmesinin ardından "savaşın ikinci aşamasının" başlamasından bahsetti, ancak hareketi bir kara harekatı olarak nitelendirmedi.