Pakistan'da seçimin ardından İmran Han muhalifleri koalisyon hükümeti oluşturmaya yönelik ilk görüşmeyi gerçekleştirdi.

Başkent İslamabad'da gerçekleştirilen görüşmenin ardından, toplanan partilerin koalisyon hükümeti kurma konusunda anlaştığı kaydedildi.

Görüşmelerde Pakistan Müslüman Ligi-Navaz (PML-N), Pakistan Halk Partisi (PPP), Pakistan Müslüman Ligi-Kaidi Azam (PML-Q), Birleşik Halk Hareketi (MQM-P) ve İstihkam-i Pakistan Partisi (İPP) yöneticileri bir araya geldi.

Görüşmelerin ardından PML-N liderlerinden Şahbaz Şerif, görüşmenin başarılı geçtiğini belirtti.

2022 yılında İmran Han'ın devrilmesinin ardından kurulan hükümetin lideri olarak başbakanlık koltuğuna oturan Şahbaz Şerif, uzun yıllar başbakanlık yapan Navaz Şerif'in kardeşi. Koalisyon görüşmelerinin ardından bu iki isimden birinin başbakan olması bekleniyor.

266 sandalyeli meclis için yapılan seçimlerde partilerin kazandığı sandalye sayıları şu şekilde: (1 bölgede seçim ertelendi, 1 bölgede ise sonuçların açıklanması durduruldu)

Tahrik-i İnsaf (PTI): 93

Pakistan Müslüman Ligi-Navaz (PML-N): 75

Pakistan Halk Partisi (PPP): 54

Birleşik Halk Hareketi (MQM-P): 17

Bağımsızlar: 8

Cemiyet-i Ulema-i İslam Pakistan (JUI-P): 4

Arakanlı göçmenleri taşıyan tekne Endonezya açıklarında battı Arakanlı göçmenleri taşıyan tekne Endonezya açıklarında battı

Pakistan Müslüman Ligi (PML): 3

Belucistan Ulusal Partisi (BNP): 2

İstihkam-i Pakistan Partisi (İPP): 2

Meclis-i Vahdet-i Müslimin Pakistan (MWM-P): 1

Pakistan Müslüman Ligi-Ziyau'l Hak (PML-Z): 1

Peştunhva Ulusal Halk Partisi (PNAPF): 1

Belucistan Halk Partisi (BAP): 1

Ulusal Parti (NP): 1

Peştunhva Milli Halk Partisi (PMAP): 1

336 sandalyeli mecliste, geri kalan 70 sandalye de partilerin oy oranlarına göre dağıtılacak. Ancak İmran Han'ın partisi PTI seçime parti olarak giremediği için, en yüksek oyu almasına rağmen bu vekilleri kazanamayacak. Böylece İmran Han'ın muhaliflerinin hükümet kuracak çoğunluğu sağlaması bekleniyor.

İmran Han destekçileri ise seçimlerde hile yapıldığını, ordu ve istihbaratın İmran Han'ın kaybetmesi için PML-N ve PPP gibi partiler lehine sonuçları değiştirdiğini ifade ediyor.

PTI seçimlerde hükümet kuracak çoğunluğu kazandıklarını savunuyor.

İmran Han muhalifleri ise PTI'yi sonuçlara itiraz etmemeye ve uzlaşıya çağırıyor.

Yeni Pakistan meclisinin itirazlara rağmen resmi sonuçlara göre kurulacağına ve beklendiği gibi İmran Han muhaliflerinin hükümeti kuracağına kesin gözüyle bakılıyor.