Fransız parlamenterlerden Macron'a 'İsrail'e silah satışını durdurma' çağrısı Fransız parlamenterlerden Macron'a 'İsrail'e silah satışını durdurma' çağrısı

Çiftçiler, 22 Şubat'ta gerçekleştirilecek geniş çaplı protesto kapsamında sınır kapılarına yürüyüşler düzenleyecek ve burada diğer ülkelerden gelen çiftçilerle buluşacaklar.

Bunun öncesinde bazı çiftçiler 19 Şubat Pazartesi günü ağır iş makinelerini Prag'a götürerek yolu kapatmayı planlıyorlar.

Çekya Tarım Odası sözcüsü Barbora Pánková, sınıra kaç traktör ve diğer ağır makinelerin gideceğini tahmin etmenin imkansız olduğunu söyledi. "Sınır geçişlerinin ve yolların kapatılacağını göz ardı edemeyiz" dedi.

Polonya, Çekya, Slovakya, Macaristan, Litvanya ve Letonya'dan tarım örgütlerinin temsilcileri Pazartesi ve Salı günleri Avrupa Komisyonu'nun Tarımdan Sorumlu Üyesi Janusz Wojciechowski ile AB politikaları ve bunların tarım üzerindeki etkilerine ilişkin konuları görüştü.

Avrupa Komisyonu Üyesi'ne taleplerini ilettiler. Bunlar arasında yeni çevre düzenlemelerine uymaları için çiftçilere tazminat ödenmesi, sübvansiyon sisteminde daha az bürokrasi ve daha fazla şeffaflık ve AB pazarına giden Ukrayna mallarının daha iyi düzenlenmesi yer alıyor.

Çek Tarım Odası Başkanı Jan Doležal, "Sadece taleplerimizi koordine ederek ve birlikte hareket ederek Avrupa tarımının karşı karşıya olduğu vahim duruma dikkat çekme ve Avrupalı ve Çek politikacılar üzerinde baskı oluşturma şansımız var" dedi.

Doležal, Avrupa Komisyonu'nun bu sorunları çözecek bir plan ortaya koymaması halinde sınır protestolarının tekrarlanabileceğini söyledi.

Polonyalı çiftçiler Salı günü yaptıkları açıklamada 20 Şubat'tan itibaren Polonya ile Ukrayna arasındaki tüm sınır geçişlerini, demiryolu aktarma istasyonlarına ve limanlara giden yolları kapatacakları uyarısında bulundular.h