Avrupa Birliği üyesi ülkelerin liderleri, oy birliği ile Ukrayna'ya 50 milyar avro yardım sağlama konusunda anlaştı.

AB üyesi ülkelerin liderleri, Belçika'nın başkenti Brüksel'de, Ukrayna'ya mali destek sağlanması için AB'nin uzun dönemli bütçesinde değişiklikleri ele alacakları özel zirve toplantısında buluştu. Toplantıda Macaristan'ın daha önce karşı çıktığı Ukrayna'ya 50 milyar avroluk yardım oy birliği ile kabul edildi.

Avrupa Konseyi Başkanı Charles Michel, AB üyesi 27 ülkeye afıtla, "Anlaşmaya vardık, 27 liderin tamamı AB bütçesi içerisinde Ukrayna için 50 milyar avroluk ek bir destek paketi üzerinde mutabık kaldı." dedi.  Michel, "Bu, Ukrayna için kararlı, uzun vadeli ve öngörülebilir finansmanı güvence altına alıyor. AB, Ukrayna'ya destekte liderlik ve sorumluluk alıyor; bu konuda nelerin söz konusu olduğunu biliyoruz." diye konuştu.

Ukrayna'ya gelecek 4 yılda kesintisiz destek verilmesi için, 2024-27 bütçesine 50 milyar avroluk bir fonun dahil edilmesine Macaristan muhalefet etmişti. Macaristan Başbakanı Viktor Orban, Aralık 2023'te yapılan AB Liderler Zirvesi'nde oy birliği gereken kararı veto etmişti.

Kriz büyüyor: İspanyol çiftçiler, traktörleriyle yolları kapattı Kriz büyüyor: İspanyol çiftçiler, traktörleriyle yolları kapattı

Macaristan, AB bütçesinin üye ülkeleri desteklemesi gerektiği, Ukrayna'da ciddi yolsuzluklar olduğu ve savaşta Batı'nın sunduğu desteğin sonuç vermediği gerekçeleriyle Ukrayna'ya mali yardım sağlanmasına karşı çıkıyordu. Orban, 18 Ocak'taki açıklamasında da bütçenin her sene gözden geçirilmesi şartıyla vetosunu kaldırabileceğini söylemişti.