Pakistan'da üst düzey bir yetkili, hile iddialarıyla gölgelenen ve net bir kazananın çıkmadığı seçimlerden bir hafta sonra, seçimlere hile karıştırılmasına yardımcı olduğunu itiraf etti.

Cumartesi günü, ülkeyi yöneten ordunun merkezinin bulunduğu askeri garnizon kenti Ravalpindi'nin emniyet müdürü Liyakat Ali Çetha, polise teslim olacağını ve görevinden istifa edeceğini söyledi.

Çetha, gazetecilere verdiği demeçte "Kaybedenleri kazananlara dönüştürdük ve 13 ulusal meclis sandalyesinde 70.000 oy farkını tersine çevirdik" diyerek seçim komisyonu başkanını ve ülkenin en üst düzey hakimini de suçladı.

Arakanlı göçmenleri taşıyan tekne Endonezya açıklarında battı Arakanlı göçmenleri taşıyan tekne Endonezya açıklarında battı

Pakistan'ın Dawn News gazetesine göre, komisyon üyesi "2024 seçimlerine hile karıştırmak gibi ciddi bir suça karıştığını" kabul etti ve "ülkeyi sırtından bıçaklamanın" uykularını kaçırdığını söyledi.

Yetkili, "Yaptığım adaletsizlik için cezalandırılmalıyım ve bu adaletsizliğe karışan diğerleri de cezalandırılmalıdır" diye ekledi.

Çetha'nın açıklamasının ardından Ravalpindi polis operasyonları kıdemli müfettişi Kamran Aşgar, Dawn'a yaptığı açıklamada komiserin tutuklanmadığını çünkü hakkında herhangi bir dava açılmadığını söyledi.

Öte yandan Pakistan seçim komisyonu Çetha'nın iddialarını reddetti, ancak yaptığı açıklamada "soruşturma açılacağını" söyledi.

Seçim izleme komitesi de yaptığı açıklamada hiçbir yetkilisinin Çetha'ya "seçim sonuçlarının değiştirilmesi" yönünde bir talimat vermediğini söyledi.

Ancak önde gelen bir hak savunucusu grup olan Pakistan İnsan Hakları Komisyonu, bu itirafın "Pakistan'da devlet bürokrasisinin hileye karıştığının açığa çıkmaya başladığını" gösterdiğini söyledi.

Binlerce kişi protesto etti

Bu arada Cumartesi günü, başkent İslamabad da dahil olmak üzere bir düzineden fazla şehirde binlerce kişi seçimlere hile karıştırıldığını savunarak gösteri yaptı.

İslamabad'dan bildiren Al Jazeera muhabiri Kemal Haydar, hükümetin kamusal alanda yapılacak gösterilere yasak getirmesine rağmen on binlerce kişinin protesto gösterilerine katıldığını söyledi.

"İnsanlar toplumun her kesiminden geliyor. Kadınlar, çocuklar ve tüm aileler... İslamabad'daki Basın Kulübü'nde bir araya geldi. Yetkilerinin çalındığını ve hükümetin seçimi kaybeden gayrimeşru bir hükümeti iktidara getirmeye çalıştığını söylüyorlar."

Ülkedeki seçmenlerin 8 Şubat seçimlerinde verdiği parçalı yetkinin ardından yaklaşık bir hafta süren siyasi gerilimin ardından, 75 sandalye kazandığı açıklanan Pakistan Müslüman Ligi-Nawaz (PMLN) ve 54 sandalye kazandığı açıklanan Pakistan Halk Partisi (PPP) liderliğindeki altı partili ittifak bir sonraki hükümeti kurmaya hazırlanıyor.

Ancak resmi sonuçlara göre, halen çok sayıda mahkumiyet nedeniyle cezaevinde bulunan eski Başbakan İmran Han'ın partisi Pakistan Tahrik-i İnsaf (PTI) toplam 93 sandalye kazanarak seçimlerin açık ara galibi oldu.

'Suç teşkil ediyor'

Cumartesi günü X'te yayınlanan bir yazıda PMLN, Ravalpindi Komiserinin eylemlerini "emekliliğine sayılı günler kala yapılan küstahça bir hareket" ve "ucuz bir reklam taktiği" olarak nitelendirdi.

Çetha'nın 13 Mart'ta emekli olması bekleniyor.

Siyasi parti, "Bu kişi PMLN adaylarına 70.000 oy fark atmaları için baskı yapıldığını iddia ederken, gerçekler onun iddiasından tamamen farklıdır" dedi.

Ancak PTI'dan Han, cezaevinden Çetha'nın itirafını "suç teşki edici" olarak nitelendirdi.

Han, sosyal medya platformu X'te yaptığı paylaşımda “Çetha’nın İfadesi, PTI'nın oylarıyla hileli bir şekilde oynandığı ve halkın sadece Ulusal Meclis'te değil İl Meclislerinde de meşru yetkilerinden mahrum bırakıldığı seçim sonuçlarının ülke çapında sistematik olarak manipüle edildiğinin açık bir ifşası niteliğindedir" dedi.

"PTI ayrıca bu küstah yetki hırsızlığına karışan herkesin dürüstçe soruşturulması ve adil bir şekilde yargılanması çağrısında bulunuyor" diye ekledi.

PTI üst düzey yetkilisi Ali Muhammad Han İslamabad'da gazetecilere yaptığı açıklamada Çetha'nın açıklamasının partisinin aldatıldığını kanıtladığını söyledi. "Yetkilerimiz bize iade edilmeli" dedi.