Vatikan'dan Cumartesi günü yapılan açıklamaya göre Papa Francis, ABD'deki Roma Katolik muhafazakârları arasında kendisini en sert şekilde eleştirenlerden biri olan Teksas Piskoposu Joseph E. Strickland'ı görevden aldı.

Katoliklikte, bir piskoposun görevinden tamamen azledilmesi çok nadir görülen bir durum. Genellikle Vatikan'la başı dertte olan piskoposlardan, Papa'nın kabul edeceği bir istifa sunmadan önce istifa etmeleri istenir. Papalar, bir piskoposun istifa talebini reddetmesi halinde sert sayılabilecek bu tür hamleler yaparlar. Strickland 65 yaşında, yani piskoposlar için normal emeklilik yaşının 10 yıl gerisindeydi. Strickland bu yılın başlarında kendisine sorulması halinde istifa etmeyi reddedeceğini söylemişti.

Özellikle Papa'nın Kilise'yi LGBT'yi meşrulaştırma ve Francis'in Kilise'de meslekten olmayan kişilere daha fazla sorumluluk verme girişimlerini eleştirmiş ve yakın zamanda yapılan bir sinoda karşı çıkmıştı.

Paşinyan, 1915 olayları için "soykırım" demedi Paşinyan, 1915 olayları için "soykırım" demedi

2024’TE LGBT KABUL EDİLECEK

Katolik kilisesi 2024 Ekim’inde büyük konsile hazırlanıyor. Mevcut Papa’nın çok önem verdiği bu konsilde Katolik dünyası için ‘devrim’ niteliğinde kararlar alınması bekleniyor.

Yapılacak en büyük değişikliğin LGBT’nin günah olmaktan çıkartılması. Uzun süredir Batı’da büyük baskı altında olan Vatikan, LGBT’yi tanıyacak.

Ayrıca papazların evlenme yasağının kaldırılması ve evlenmenin serbest bırakılması bekleniyor.