İşgalci İsrail'in tüm dünyanın desteğini almasına rağmen Gazze'de elle tutulur bir başarı elde edememesi başta ABD olmak üzere Batılı ülkeleri rahatsız ediyor.

Son olarak rahatsızlığını dile getiren kişi, İsrail'in aleyhine konuşmaması ile meşhur ABD Genelkurmay Başkanı C.Q. Brown oldu. Brown İsrail'in Gazze politikasını eleştirerek, Hamas'tan alındığı iddia edilen bölgelerde Kassam askerlerinin tekrar ortaya çıkıp kontrolü geri almasının İsrail için uzun vadeli problemlere yol açacağına dikkat çekti.

50A484E2Fab075E25Dbdb4173A5E81F5

Pentagon'un en üst düzey generali Pazartesi günü İsrail'in savaş stratejisini eleştirerek, İsrail birliklerinin Gazze'nin kuzeyinde Hamas'tan aldıkları topraklarda tutunamamasının uzun vadeli etkileri olabileceği uyarısında bulundu.

Genelkurmay Başkanı Orgeneral C.Q. Brown, "Sadece içeri girip karşınızdakini temizlemeniz yetmez, bölgeyi elinizde tutmanız ve sonra da istikrarı sağlamanız gerekir," dedi.

İsrail güçlerini nadiren eleştiren Brown, İsrail'in Hamas savaşçılarını bir bölgeden çıkarıp sonra geri çekilme taktiğinin kalıcı istikrarı sağlamayı zorlaştırdığını vurguladı. İsrail'in savaş politikası ile, Hamas'ın geri dönmesi için zemin hazırladıklarını ve Gazze'deki nüfusa yardım etmeye yönelik insani çabaları baltaladıklarını öne sürdü.

Siyonist ordu sözcüsü: "Hamas'ı ortadan kaldırabileceğimizi düşünenler yanılıyor" Siyonist ordu sözcüsü: "Hamas'ı ortadan kaldırabileceğimizi düşünenler yanılıyor"

İSRAİL'İN GAZZE'NİN KUZEYİNDE ÇAMURA BATTI

Hamas'ın 7 Ekim'de İsrail'e düzenlediği saldırıdan sonraki haftalarda İsrail ordusu Hamas'ı 'temizlemek' için Gazze'nin kuzeyine bir kara harekâtı başlattı. Haftalar süren çatışmaların ardından İsrail, Gazze'nin kuzeyindeki savaşı kazandığını ve bir avuç asker dışında tüm askerlerini geri çektiğini iddia etti.

Hamas o zamandan bu yana Gazze'nin kuzeyindeki bölgelere geri dönerek İsrail'i daha önce kazandığı toprakları geri almaya zorladı. Yenilenen çatışmalar Gazze'deki savaşın ne kadar süreceği ve İsrail hükümetinin Hamas'ı yok etme hedefinin ulaşılabilir olup olmadığı sorularını gündeme getirdi.

Geçtiğimiz hafta boyunca Cebaliye'nin kalabalık sokaklarında şiddetli çatışmalar yaşandığı ve çatışmalar şiddetlenirken İsrail'in kentteki hedeflere yeniden hava saldırısı düzenlediği bildirildi.

Brown, ABD'nin Irak ve Afganistan'da aldığı derslerden yola çıkarak Pazartesi günü yaptığı açıklamada İsrail'in "temizlediği bölgeleri elinde tutamadığını ve bu durumun da siz orada değilseniz düşmanınızın o bölgelere yeniden yerleşmesine olanak sağladığını" söyledi. Aynı bölgelere birden fazla kez geri dönmek zorunda kalmak "Hamas'ı askeri olarak yok etme ve yenilgiye uğratma hedeflerine ulaşma konusunda [İsrail için] işi daha da zorlaştırıyor."

İsrail hükümeti Hamas'ı dağıtmak, lider kadrosunu öldürmek ya da yakalamak ve halen örgütün elinde bulunan yaklaşık 130 İsrailli rehineyi kurtarmak niyetinde olduğunu söyledi.

Savaşın sekizinci ayında İsrail bu hedeflerin hiçbirine ulaşamadı. İsrail hükümeti içindeki gerilim giderek artıyor ve Başbakan Benjamin Netanyahu'ya savaş ve sonrasına ilişkin bir planı kamuoyuna açıklaması yönünde çağrılar yapılıyor.

İSRAİL HÜKÜMETİNDE ÇATLAK

Pazartesi günü Uluslararası Ceza Mahkemesi tarafından hakkında tutuklama kararı çıkarılan İsrail Savunma Bakanı Yoav Gallant, geçen hafta Netanyahu'nun sağcı hükümetinden ayrılarak savaştan sonra Gazze'nin uzun süreli bir İsrail işgali altında kalması fikrini reddetti.

Gallant, Hamas sonrası istikrarlı bir Gazze'nin "ancak Filistinli oluşumların uluslararası aktörler eşliğinde Gazze'nin kontrolünü ele geçirmesiyle mümkün olacağını" söyledi. "Gazze'de İsrail askeri yönetiminin kurulmasını kabul etmeyeceğim."

Brown, Pazartesi günü yaptığı yorumlarda Hamas'ı yenmenin çok katmanlı zorluklarına atıfta bulundu.