Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin Cuma günü yaptığı açıklamada Belarus'ta taktik nükleer silahların konuşlandırılmasına Temmuz ayında başlanacağını söyledi.

Belarus Devlet Başkanı Aleksandr Lukaşenko ile Soçi'de yaptığı görüşmede konuşan Putin, konuşlandırma için gerekli özel tesislerin inşasının 7-8 Temmuz'a kadar tamamlanmasının planlandığını söyledi.

Erdoğan: Türkiye, Amerikan şirketleri için önemli bir bölgesel üretim ve hizmet üssü Erdoğan: Türkiye, Amerikan şirketleri için önemli bir bölgesel üretim ve hizmet üssü

"Üzerinde mutabık kaldığımız en hassas konularda her şey plana göre ilerliyor. Bildiğiniz gibi ilgili tesislerin hazırlığı 7-8 Temmuz'da sona eriyor ve ilgili silah türlerinin topraklarınızda konuşlandırılmasına ilişkin faaliyetlere derhal başlayacağız" dedi.

Mayıs ayı sonunda Rusya ve Belarus savunma bakanları, Rus nükleer silahlarının Belarus'ta konuşlandırılması ve özel bir depolama tesisinde muhafaza edilmesine ilişkin şartları belirleyen bir anlaşma imzaladı.

Bu yılın başlarında Putin, Rusya'nın taktik nükleer silahlar konuşlandıracağını ve bunlar için komşu Belarus'ta özel bir depolama tesisinin inşasını tamamlayacağını açıklamıştı.

Putin bu hamlenin artan güvenlik risklerine bir yanıt olduğunu söyledi ve Moskova'nın taktik nükleer silahlarını Avrupa ülkelerinde konuşlandıran ABD'yi takip ettiğini vurguladı.