Ukrayna’nın doğusunda şiddetli çatışmalar yaşanırken “Askerimiz tahıl koridorunu sorguluyor” diyen Putin, BM ve Türkiye arabuluculuğundaki anlaşmadan çekilme sinyali verdi. Putin’in çıkışı, Kiev’in “Karşı saldırıda kazanım elde ediyoruz” açıklamasını izledi.

Dün Tahıl Koridoru Anlaşaması ile alakalı tekrar açıklama yapan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, “Ukrayna tahılının arzının yoksulluk ve açlık sorununu çözeceğine inanmıyoruz. Ukrayna limanlarından 31,7 milyon ton tarım ürünü ihraç edildi. Bunun sadece 976 bin tonu muhtaç Afrika ülkelerine gönderildi. Sömürgeci Avrupa ve ABD, uluslararası toplumu bir kez daha kandırdı.” ifâdelerini kullanarak anlaşmadan çekilme sinyali verdi.

Nikaragua'dan, Filistin'e destek ziyareti Nikaragua'dan, Filistin'e destek ziyareti

Küresel gıda pazarındaki krizin, Rusya'nın Ukrayna'daki operasyonunun sonucu olmadığını söyleyen Putin, “Gıda krizi çok önce şekillenmeye başladı. Batılı ülkelerin Kovid-19 salgını ile ilgili sorunlarını çözmek için haksız, ekonomik açıdan gerekçesiz emisyonun bir sonucu olarak ortaya gıda krizi kapıya dayandı.” dedi.