Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, St. Petersburg Ekonomik Forumu’nun genel oturumunda konuştu. Genel oturumda Cezayir Devlet Başkanı Abdülmecid Tebbun da yer aldı. Moderatörlüğü ise eski ABD Başkanı Richard Nixon’ın danışmanı, Rusya kökenli ABD’li siyasi yorumcu Dimitri Simes yaptı.

Putin'den Batılı ülkelere: Kendi haysiyetlerini yerle bir ediyorlar

Putin, “Ekonominin dışa açıklığı, Rusya Federasyonu için önemli bir prensip. Kendi kendini tecrit etme politikalarına geri dönmedik” vurgusunu yaptı. Rusya lideri, Batı ülkelerinin baskısına karşı koyup Rusya ile işbirliğinden kaçınmamış olan ülkelerle ilgili olarak ise, “Korkunç baskılara boyun eğmeyen ülkelerle ticaret hacmimiz katbekat arttı” değerlendirmesini yaptı.

Putin, Batı ülkeleri için, “Rakipleriyle adaletsiz bir biçimde mücadele etmeleri yüzünden kendi haysiyetlerini yerle bir ediyorlar” değerlendirmesini yaptı.

'Rusya’nın pro-aktif ekonomi politikasına gereksinimi var'

Rusya Devlet Başkanı, “Dünyada geri çevrilemez, eski haline getirilemez, kökleri derinlere inen değişiklikler oluyor, bu nedenle Rusya’nın pro-aktif (değişikliklere göre kendine yön vermektense, değişimi kendinde önceden yaratarak önlem alan) bir ekonomi politikasına gereksinimi var” saptaması da yaptı. Putin, “Rusya, arz ekonomisi modeli geliştirmek için gereksinim duyduğu her şeye sahip” diye ekledi.

'Rusya eskiden beri olduğu gibi dünya ekonomisinin içinde olacak'

“Çok kutuplu dünya düzeni güçleniyor, bu kaçınılması mümkün olmayan bir süreç” ifadelerini kullanan Rusya Devlet Başkanı, “Rusya eskiden beri olduğu gibi dünya ekonomisinin içinde olacak. Ticari ürün ihracatımız geçen sene yeni bir rekor kırarak 592 milyar dolar olarak gerçekleşti. Doğası gereği iğrenç olan neo-kolonyal sistemin sonu geldi” değerlendirmesini yaptı.

Putin, ülke içindeki duruma ilişkin ise, “Her şehir, köy ve bölgede iş bulma olanağı olmalı” vurgusu yaptı. Putin ayrıca, Rusya’da çocuklu ailelere verilen devlet desteğiyle ilgili olarak, ailenin gelirinin değişmesine bakılmadan 1.5 yaşını doldurana kadar her çocuk için aileye maddi yardım yapılması gerektiğini kaydetti.

Putin, ülke dışında bulunan ve kimisine el konulan Rus mal varlıklarının ülkeye geri döndürülmesi konusunda hükümeti görevlendirdi.

Rusya Devlet Başkanı ayrıca hükümetin, Rusya’ya yatırım akışının artmasını sağlaması gerektiğini ve söz konusu yatırımların 2030’a kadar 5 kat artarak 10 trilyon ruble olması gerektiğini belirtti.

Putin, Rusların Rusya’da para kazanıp paralarını Rusya’da saklamaya teşvik edecek bir ekonomik sistem inşa edilmesi gerektiğini de kaydetti.

St. Petersburg Ekonomik Forumu’nun genel oturumunun soru-cevap kısmında ise Putin, Ukrayna’daki özel askeri operasyona ilişkin, ‘Ukrayna’nın herkesin önünde Donbass’ta barışçıl çözüme yanaşmaması yüzünden, Rusya’nın Kiev rejiminin buradaki saldırganlığına son vermek adına Ukrayna’da özel askeri operasyon başlatmak zorunda kaldığını’ belirtti.

'Ukrayna bu şekilde uzun süre savaşamaz'

Ukrayna güçlerinin aylardan beri hazırlığını yaptığı karşı saldırıyla ilgili bir soru üzerine ise Putin, “Ukrayna’nın elinde yakında kendine ait silah kalmayacak, dışarıdan gelen silahlarla savaşıyorlar, bu şekilde uzun süre savaşamazsınız” dedi.

Endonezya'da Filistin'e destek gösterisi düzenlendi Endonezya'da Filistin'e destek gösterisi düzenlendi

Rusya Devlet Başkanı, Ukrayna’ya askeri yardım yapan Batı ülkelerine ilişkin olarak da“Batı, Rusya’nın savaş alanında stratejik yenilgi alması için elinde ne varsa kullanıyor, neleri varsa ortaya koyuyorlar” ifadelerini kullandı.

'Ukrayna karşı saldırıda 186 tank, 418 zırhlı araç kaybetti'

Putin, Ukrayna güçlerinin başlattıklarını söylediği karşı saldırıyla ilgili ayrıca, “Ukrayna hamle yaptığı hiçbir sahada amacına ulaşamadı. Karşı saldırı sırasında 186 tanklarını ve 418 zırhlı araçlarını kaybettiler ve kayıpları artmayı sürdürüyor” dedi.

Rusya Devlet Başkanı, “Ukrayna sürekli yeni karşı saldırı girişimlerinde bulunuyor, kelimenin gerçek manasıyla şu an, Zaporojye dahil pek çok yerde çatışmalar yaşanıyor, fakat Kiev’in (kazanma) şansı yok” diye ekledi.

'Küresel ticarette uygulanan tüm piyasa dışı kısıtlamalar yapıcılıktan uzaktır'

Küresel ticarette uygulanan tüm piyasa dışı kısıtlamalarnı yapıcılıktan uzak olduğunu ifade eden Putin, "OPEC+ grubunun tüm kararları, siyasetten arındırılmış olup Rusya'nın özel askeri harekatıyla değil, sadece ekonomik amaca uygunlukla bağlantılıdır. OPEC+ piyasayı dengelemeyi başarıyor. Rus şirketlerine gelince, enerji kaynakları satışına yönelik kısıtlamalar, onları daha profesyonelce hareket etmeye zorluyor." dedi.

Rusya'nın farklı pazarlara Ukrayna'daki durum ortaya çıkmadan çok önce yönelmeye başladığını dile getiren Putin, "Rusya'nın Çin'e bağımlı hale geldiğini söyleyenler, bizzat kendileri çok uzun süredir bu haldedir. Rusya, Asya, Latin Amerika ve Afrika pazarlarına Ukrayna'daki durum ortaya çıkmadan çok önce yönelmeye başladı, zira ekonomideki liderler değişiyor. Yaptırımlar, Rusya'nın kalkınmasını engellemiyor. Bazı şeyleri suni olarak kısıtlamaya çalışanlar, ilk sırada kendileri mağdur oluyor." değerlendirmesini yaptı.

‘F-16'lar sınırın ardına konuşlandırılırsa, onları nasıl imha edeceğimize bakacağız’

NATO’nun Ukrayna'daki savaşa dahil olduğunu belirten Putin, “Leopard tankları Ukrayna'da halihazırda yanıyor, F-16'ların başına da aynı şey gelecek. F-16'lar sınırın ardına konuşlandırılırsa, onları nasıl imha edeceğimize bakacağız. Bu, NATO'nun çatışmaya daha fazla katılmasına yönelik ciddi bir tehlikedir.” dedi.

'ABD'de farklı bir yönetim olsaydı, Ukrayna'da farklı bir yol bulmayı başarabilirdik'

Şu anda Rusya'nın ABD'yle neredeyse hiç teması kurmadığını fakat bunları reddedenin Moskova olmadığını söyleyen Putin, "ABD, Rusya'yla temas kurmak yerine Ukrayna'ya teçhizat sevk etmeyi seçti. Eğer ABD'de farklı bir yönetim olsaydı, Ukrayna'daki durum konusunda farklı bir yol bulmayı başarabilirdik. Keşke Batı Ukrayna'da farklı bir yol izleyip silah pompalamasaydı. Ancak onlar hiçbir halükarda bir şey elde edemeyecek" diye konuştu.

Ukrayna ordusunun Kremlin Sarayı'na ve Belgorod Bölgesi'ne düzenlediği saldırıları eleştiren Putin, "Bunlar, Moskova'yı ciddi güçlü eylemlere kışkırtma girişimi. Rusya'nın Kiev'in merkezindeki herhangi bir binayı imha etmesinin hiçbir maliyeti yok, ancak birkaç nedenden dolayı bu yapılmıyor. Herkes, bizden düğmelere basmaya başlamamızı bekliyor, ancak biz bunu yapmayacağız. Kiev'in askeri başarısı yok" ifadelerini kullandı.

'Ulusal veya küresel ekonomiyi dolarsızlaştırma amacı gütmüyoruz'

Rusya'nın ulusal veya küresel ekonomiyi dolarsızlaştırma amacı gütmediğinin altını çizen Putin, "ABD büyük bir ekonomiye sahip. Bu, Amerikan halkının marifeti ancak mevcut yönetim onların güvenini kötüye kullanıyor" ifadelerini kullandı.

'Chirac, dönemin ABD yönetimini 'kültürsüz' olarak niteledi'

Eski Fransa Cumhurbaşkanı Jacques Chirac'la arasında geçen bir diyalogdan bahseden Putin, şunları söyledi: "Günün birinde Chirac'a ABD yönetiminin neden saldırgan ve bazen de dar görüşlü davrandığını sordum. Bana Rusça cevap verdi: 'Çünkü onlar kültürsüz.'"

'Özel askeri harekatın ardından yurtdışına gidenlerin yarısı döndü'

Rusya hükümetinin mütevazı hesaplamalarına göre Şubat 2022'de özel askeri harekat başladıktan sonra Rusya'dan gidenlerin yüzde 50'sinin ülkelerine döndüğünü kaydeden Putin, bu sürecin devam ettiğini ve negatiften çok pozitif olduğundan emin olduğunu ekledi.