İnsani deniz koridorunun Kiev rejimi tarafından terör saldırıları için kullanıldığını ve sabırlarının sonuna geldiğini söyleyen Rusya'nın Ankara Büyükelçisi Aleksey Yerhov, “Yasal taleplerimiz yerine getirilirse, Karadeniz Girişimi'nin yeniden başlamasından söz etmek mümkün olacak. Türk ortaklarımızla, bu konu hakkında da olmak üzere, diyalog kurmaya her zaman hazırız” dedi.

Dünya Bankası'ndan Nijerya'ya 700 milyon dolarlık kredi Dünya Bankası'ndan Nijerya'ya 700 milyon dolarlık kredi

“Sabrımızın sonuna geldik”

Karadeniz Tahıl Girişimi'nden Rusya'nın çekilmesinin başlıca nedenlerini ve gelecek dönem için beklentilerini anlatan Yerhov, "Sözde 'Karadeniz Girişimi'nin, yalnızca Ukrayna tahılının ihracatını değil, aynı zamanda Rus tarım ürünleri ve gübrelerinin dünya pazarlarına engelsiz erişimi için gerekli koşulların oluşturulmasını da öngören bir paket anlaşma olduğunu defalarca ifade ettik” dedi.

Bu paket anlaşmanın tüm kısımlarının Temmuz 2022'de eş zamanlı olarak uygulamaya koyulması gerektiğini hatırlatan Yerhov, "Bir yıl boyunca ortaklarımızın yükümlülüklerini yerine getirmesini sağlamaya çalıştık, iyi niyet ve sorumlu bir yaklaşım sergiledik. Küresel gıda tedarikinin önemini anlayan Rusya, bu 'girişimin' süresini birkaç kez uzattı. Ancak endişelerimiz görmezden gelinmeye devam etti. Ayrıca, Odessa'dan İstanbul'a uzanan insani deniz koridoru Kiev rejimi tarafından Sivastopol, Kırım Köprüsü ve Rus gemilerine yönelik terör saldırıları için kullanıldı. Ancak bu konuda da sessiz kalmayı tercih ediyorlar. Sabrımızın sonuna geldik. Ancak, Türk ortaklarımızla, bu konu hakkında da olmak üzere, diyalog kurmaya her zaman hazırız " ifadelerini kullandı.